Avslutad | Julklapps – Lördag 11 december 2010
RING, 14K vitguld, 3 safirer ca 3,00 ctv, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g.
CARMOSÉRING, 18K guld/vitguld, ametist, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,75 mm, vikt 4,3 g.
RING, 18K vitguld, 2 briljanter och 4 åttkantslipade diamanter 0,35 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,5 g, Malmö 1968.
MATSILVER, 48 delar; modell Uppsala, 7 fiskknivar, 7 fiskgafflar, 4 matskedar, 1 matkniv, 2 bordsskedar, 2 matgafflar, 3 bordsskedar, 3 smörgåsgafflar, 1 smörgåskniv, 13 kaffeskedar, 2 moccaskedar, 3 smörknivar, MGAB ca 1960-tal.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, 2 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, vikt 11,9g, J Svenson, Halmstad 1969.
ALLIANSRING, platina, 5 briljanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g, svenska stämplar.
ARMBAND, 18K vitguld, 59 prinsesslipade diamanter ca 7,10 ctv, ca River-TW/VVS-VS, längd 19 cm, vikt 20,4 g.
MATSILVER, modell Prins Albert, 65 delar; 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 2 smörknivar, 1 matsked, 1 matgaffel, 1 mindre serveringssked.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 48 briljanter ca 7,17 ctv, ca TW-W/SI-P1, längd 19 cm vikt 12,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 15 briljanter ca 0,28 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, Stockholm, stämplad JP, längd 17,5 cm, svag gravyr på sidan av armbandet, vikt 6,4 g.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, blå kalcedon, Stigbert, Engelbert, Stockholm, 1952, vikt 13,6 g.