Avslutad | Exklusiva – Lördag 19 mars 2011
RING, 18K vitguld, hjärta med briljanter ca 2,00 ctv, ca W(H)/VS, stl 18,25 mm, vikt 9 g.
Silver Fat
FAT, silver (835/1000), höjd ca 8,5 cm, på tre tassfötter, graverad blomdekor, rocaillemönster i relief, diameter 42 cm, vikt 1426,8 g, svensk kontrollstämpel.
PARAPLYHÅLLARE, silver, blom- och bladdekor i relief, längd 16 cm, vikt 64,2 g, Art Nouveau, originaletui, Belgien.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, silver, 3 delar; kaffekanna, höjd 26 cm, gräddkanna med invändig förgyllning, höjd 11,5 cm, sockerskål med invändig förgyllning, höjd 9,5 cm, vikt totalt 1113,4 g, nygustaviansk, Gustaf Graumann, Falun 1903.
Silver Etui
SOCKERSKRIN, silver, ovalt på fyra tassfötter, godronnerad dekor, lock med vakthund och hänkel, med nyckel, höjd 10 cm, vikt 512,3 g, buckla på lock, AG Dufva 1907.
Silver Fat
GEORG JENSEN, fat, silver, på rund fotring, höjd 3,5 cm, diameter 24 cm, vikt 450 g, nr 620 C, 1933-1944.
SKÅL, silver, på rund fot, med hänkel, höjd 16 cm, diameter 24 cm, vikt 640,5 g, Portugal.
SÅSSKÅL PÅ FAT, silver, invändig förgyllning, godronnerad dekor, höjd 9 cm, vikt 383,5 g, Carlman 1895, sked i silver, längd 15,5 cm, vikt 63 g, England.
SUPKALK, silver, invändig förgyllning, kvadratisk fot på fyra kulfötter, höjd 12,1 cm, vikt 68,5 g, Peter Adolf Sjöberg 1817, gravyr.
LJUSSTAKAR, silver, ett par, höjd 26 cm, nyrokoko, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1853, löstagbara ljusmanschetter, fyllda.
KORGSKÅL, silver (800/1000), glasinsats, genombruten blomdekor, silvervikt 560,9 g, hänkel, skada i glas, Otto Schneider, Berlin, Tyskland.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 1,50 ct, ca TW(G)/SI2, ett antal små nagg i rondisten, stl 17,25 mm, vikt 7,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TCR(I)/SI1-2, en mindre skada på rondist, 2 briljanter ca 0,80 ctv, ca TCR/VS, stift, vikt 4,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade smaragder ca 3,70 ctv, 24 briljanter ca 1,50 ctv, ca W-CR/SI-P, en diamant skadad, vikt 9,8 g, stift/clips.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant 0,75 ct River(D)/VS2, HRD certifikat, 88 briljanter ca 0,87 ctv, ca W(H)/SI, stl 17,75 mm, vikt 6,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter, 0,73 ct River(E)/VS 2, 0,70 ct River(E)/VS 2, HRD certifikat, stift, vikt 2,7 g.
COLLIER, 18K vitguld, 114 briljanter ca 7,00 ctv, ca W-TCR(H-I)/VS-SI, längd 37 cm, vikt 37 g.
ÖRHÄNGEN, 18K rodierat guld, 54 briljanter ca 3,00 ctv, ca W-TCR(H-I)/VS-SI, ett antal små diamanter med brun ton, längd 4,2 cm, vikt 18,5 g, stift/clips.