Avslutad | Exklusiva – Lördag 19 mars 2011
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,95 ctv, ca W-TCR(H-I)/VVS2, 10 mindre åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 16 mm, vikt 3,8 g, Stockholm 1959.
CARMOSÉRING, platina, smaragdslipad akvamarin ca 2,55 ct, mycket små slitningar på fasettkanterna, 18 briljanter ca 0,80 ct ca TW/VS, 2 diamanter med små skador, 1 nagg, stl 15,25 mm, vikt 7,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 1,00 ctv, River(E)/VVS2, IGI cert nr S2D55790 och S2D61042, stift, vikt 1,4 g.
WIWEN NILSSON, örhängen, silver, ring och stav, stavarnas längd 2,5 cm, skruv, signerade Wiwen Nilsson, originaletui, en skruv något skev. (d)
OLE LYNGGAARD, ring, 18K vitguld, matterad, 8 briljanter ca 0,08 ctv, ca TW/VS, "Pavé heart ring", stl 15 mm, vikt 7 g.
OMEGA, ring, 18K guld, modell "Aqua Wave", no 8563654, ref OR 30BBA05001, stl 17+ mm (54), vikt 11,3 g, etui, cert november 2009.
RING, silver, ovalt fasetterad citrin ca 20,00 ct, stl 16,25 mm, vikt 21,1 g, signerad Bengt Lindblad, Stockholm 1962.
GEORG JENSEN, stelt collier, 18K vitguld, 9 briljanter 0,77 ctv, TW/VS, "Cascade", nr 3512260, etui, diamond declaration card.
CHOPARD, kedja/hänge, 18K guld, "Happy Diamonds", 3 briljanter 0,17 ctv, serienr 6189942, längd 42 cm, vikt totalt 12,1 g, cert, etui, ytterkartong.
PÄRLCOLLIER, 115 odlade pärlor ca 7,50 mm, lås 18K guld, 176 briljantslipade diamanter 1,76 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, längd ca 105 cm.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, mediumslipad diamant ca 1,25 ct, 9 mindre mediumslipade diamanter ca 1,25ctv, ca TW/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5 g, svaga fattningar, Stockholm 1950-tal.
PÄRLCOLLIER, 92 orientaliska pärlor, doserade, ca 2,0-5,5 mm, lås i platina, 13 diamanter ca 0,28 ctv, en diamant skadad, längd 39 cm.
BROSCH, 18K guld/platina, orientalisk pärla ca 5,8 mm, 2 briljanter ca 0,30 ctv, ca W/SI, längd 6 cm, vikt 6 g, säkerhetskedja, Sverige ca 1950-tal.
BROSCH/HÄNGE, 18K guld, färgstenar, orientalisk halvpärla och odlade pärlor, höjd 6 cm, vikt 10,2 g, GD Malmö 1800-talets andra hälft.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, färgstenar, 4 halvpärlor, skruv, längd 4,5 cm, vikt 7,4 g, 1800-talets andra hälft.
SORGBROSCH, silver, onyx, nål i vitmetall, 6,3 x 10 cm, ram för foto på baksidan, originalask.
BROSCH, förgyllt silver (900/1000), blå och vit guillochéemalj, 7,5 x 6,3 cm, vikt 44,5 g, stämplad Wien, Österrike-Ungern 1872-1922, troligtvis tysk import.
GEORG JENSEN, sockerskål, silver, med lock, höjd 7,5 cm, på rund fot, nr 600 A, vikt 240,7 g.