41 - 60 av 185
1234...10 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 19 mars 2011

Klubbad för

SMYCKESET; collier/örhängen/ring, Rosa Taikon, silver/18K guld, unik design, "hjärtats labyrint", 1991, längd 62 cm, krokar, stl 17,75 mm, två länkbitar saknas i örhänget, vikt 84,5 g, etui.

Utrop: 29 000 kr

LAPPONIA, armband, 18K guld, design BJÖRN WECKSTRÖM, modell "Suma", nr 227002, längd 19 cm, bredd 3,5 cm, vikt 129,8 g, år 1972.

Utrop: 44 000 kr

BROSCH, 14K vitguld, 9 blå safirer, 58 diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCA/VS-P, skador, vikt 12,9 g.

10 000 kr

Utrop: 11 500 kr

RING, 18K rodierat guld, 3-delad, 35 briljanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 11,5 g.

Utrop: 8 300 kr

COLLIER, 18K vitguld, 11 briljanter ca 0,57 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 5,3 g.

6 200 kr

Utrop: 6 300 kr

WIWEN NILSSON, armband, 18K guld, ring- och stavlänk, stavarnas längd 5 mm, längd 16,5 cm, 2 extra länkar, vikt 14,7 g, signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", 1960. (d)

7 400 kr

Utrop: 6 500 kr

BROSCH, 18K guld, smaragd, sprickor som når ytan, 6 x 4,8 cm, vikt 21,8 g, Gustaf Möllenborg 1844.

7 300 kr

Utrop: 8 000 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, 280 briljantslipade diamanter ca 5,60 ctv, ca TW/VVS, längd 18 cm, bredd 1,5 cm, vikt 141,5 g.

Utrop: 64 000 kr

CARMOSÉRING, 18K guld, 7 briljanter ca 1,38 ctv, ca TW/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g.

11 200 kr

Utrop: 12 600 kr

HÄNGE, 18K vitguld, i form av ett hjärta, briljanter ca 2,91 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, vikt 13,2 g.

Utrop: 21 000 kr

DIAMANT, 1,05 ct, smaragdslipad, TW(F)/VS2, HRD diamond identification report, förseglad.

34 400 kr

Utrop: 37 800 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 44 briljanter ca 8,77 ctv, ca TW-TCR/SI (ett antal P1), längd 18 cm, vikt 15,1 g.

Utrop: 88 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 3,90 ctv (1 briljant ca 1,95 ct, ca CR(J)/VVS2, 1 briljant ca 1,95 ct, ca CR(J), 2 nagg på rondisten, i övrigt endast mycket små inneslutningar), 4 briljanter ca 0,16 ctv, ca W/SI, vikt 3,7 g, skruvstift.

90 000 kr

Utrop: 99 000 kr

DIAMANT, 2,01 ct, briljantslipad, TW(F)/VS1, IGI report F5A82521, förseglad.

Utrop: 267 000 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, 168 briljanter infattade med kuletten utåt, (ett antal stenar med nagg), ca 2,65 ctv, ca W(H)/SI, längd 46 cm, vikt 11,3 g.

Utrop: 24 000 kr

RING, 18K vitguld/guld, radiantslipad diamant ca 0,73 ct, Fancy Yellow/SI2, 98 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 18, vikt 6,2 g.

22 000 kr

Utrop: 23 000 kr

DIAMANT, 1,09 ct, smaragdslipad, River(E)/SI1, GIA mini report 15726892 (symmetry and polish: Very Good), oinfattad.

36 000 kr

Utrop: 39 000 kr

DIAMANT, 1,00 ct, prinsesslipad, W(H)/VS1, GIA minireport, 5,62 x 5,62 x 3,84 mm, oinfattad.

Utrop: 34 000 kr

ARMBAND, platina, 6 större (varav en skadad) och 264 mindre gammal-, medium- och åttkantslipade diamanter ca 13,50 ctv, ca W-CR/VS- P1, 2 diamanter saknas, ett antal mindre diamanter har små skador, längd 19 cm, vikt 61,2 g.

Utrop: 59 000 kr

DIAMANT, 0,70 ct, oval, TW(G)/VS2, GIA Dossier 13503323, 7,49 x 5,34 x 2,44 mm, oinfattad.

Utrop: 19 000 kr