Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 november 2010
Accessoarer Pennor
PENNA, Montblanc, Meiserstück, kulspets, förgyllda detaljer, nr KB204905, längd 13,8 cm.
Accessoarer Pennor
2 PENNOR, Harley Davidsson, en kulstpets, en reservoar, nr 538887 och 1716953, läderetui.
COLLIER, silver, orange kulor, längd 43 cm, vikt 20,4 g, Stigbert för Engelbert 1960.
BROSCH, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,30 ct, rosenstenar, svart emalj, vikt 6,5 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir, 10 briljanter 0,20ctv enligt gravyr, ca W/SI-P, en skadad, stl 19 mm, vikt 4,5 g.
MATSILVER, 12 kaffeskedar och 1 tårtspade, silver, Sverige 1970-tal, etui till skedarna.
LJUSSTAKAR, silver, höjd 16 cm, fot med genombrutet galler, Tesi 1956, vikt 282,7 g, en mindre buckla på foten.