Avslutad | Moderna – Lördag 9 oktober 2010
GEORG JENSEN, 14 årsskedar i förgyllt silver (925/1000), år 1974 till 1987, emaljblomma på skaften, orginaletuier.
MATSILVER, 830/1000, Rosenholm, 20 kaffeskedar, 4 smörgåsgafflar och 4 smörgåsknivar.
DIAMANT, briljantslipad, 1,03 ct, ca TCR/VS2, oinfattad, bruten plombering Rolf Krieger.
RING, 18K vitguld, 36 briljanter 0,54 ctv enligt gravyr, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 8,4 g, svenska och franska stämplar.
ARMBAND, 18K vitguld, 42 briljanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, längd 18,5 cm, vikt 19,2 g, Engelbert 1994.
RING, 18K vitguld, 3 briljanter 0,09 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,1 g, Engelbert 1999.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,43 ctv, ca TW/SI, stl 16,5 mm, vikt 9,7 g, Hovjuvelerare Fahlström år 2010, etui, värdering från Fahlström medföljer.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter 1,00 ct TW-W(G-H)/SI2, med 2 diamond report, 4 briljanter ca 0,16ctv, ca W/SI, stift, vikt 6,5 g.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,40 ct ca TCa(K)/VS, 2 triljanter ca 0,52 ctv ca TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K rodierat guld, briljant ca 0,56 ct, ca W/SI, 12 briljanter ca 0,12ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 4 g.
KEDJA/HÄNGE, 14K vitguld, 5 odlade sötvattenspärlor, ovala, ca 9,5 mm, 6 briljanter ca 0,25 ctv, ca W/P, längd ca 45 cm, vikt 11 g, etui.
RING, 18K guld, briljanter och bagetter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, vikt 19,2 g, Stjernswärd o Af Forselles 2004.
LAPPONIA, armband, silver, design BJÖRN WECKSTRÖM, "Cataract" nr 667062, längd 18 cm, år 1990.