Avslutad | Moderna – Lördag 9 oktober 2010
MATSILVER, modell Rosenholm, 78 delar; 8 bordsgafflar, 8 bordsknivar, 15 dessertskedar, 18 kaffeskedar, 14 smörgåsknivar, 15 smörgåsgafflar, GAB.
2 ALLIANSRINGAR, 18K guld, 32 briljanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS, stl 14,75 mm, gravyr, vikt 7,1 g.
RING,18K guld, engelbert, 6 briljanter ca 0,12 ctv, ca W/VS-SI, stl 15 mm, gravyr, vikt 7,5 g.
GEORG JENSEN, ring i 3 delar, 18K vitguld, 11 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, Nina Kopppel "Fusion", nr 48, stl 15,5 mm, vikt 14,4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca TW/VVS, en med nagg på kulett, stift, vikt 1,9 g.
RING, 18K vitguld, triljantslipad diamant ca 1,25 ct, ca River-TW(E-F)/VS2, 10 briljanter ca 0,18 ctv ca TW/VS, skenans bredd 6,5 mm och höjd 3,6 mm, vikt 21,4 g, engelska stämplar.
CHOPARD, hänge/kedja, 18K vitguld, hjärtslipad blå safir 0,79 ct, 47 briljanter 0,62 ctv, "Love", serie nr 9659249, referens nr 79/3418/12, vikt 24,7 g, cert, etui, ytterkartong.
ENSTENSRING, 18K guld/platina, briljantslipad diamant 1,50 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS1-2, stl 16,75 mm, vikt 10,9 g, handgjord, Sandström De Wit år 2001, gravyr, etui.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, hänge i form av en klacksko, 33 briljanter ca 0,50 ctv ormlänk, längd 45 cm, vikt totalt 11,8 g, etui från Létui.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K vitguld, 36 briljanter 0,36 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, vikt 13,9 g, etui och ytterkartong från Jovenia.
WIWEN NILSSON, brosch, silver (925/1000), tillverkad i Lund år 1954, längd 7 cm, vikt 6,4 g.
GEORG JENSEN, ring, silver (925/1000), "MÖBIUS", design Torun, nr 148, stl 16,5 mm, vikt 8,2 g.
GEORG JENSEN, armring, silver (925/1000), stämplad Hah, diameter ca 6 cm, vikt 50 g, etui.
GEORG JENSEN, ring, silver (925/1000), "möbius", design Torun, nr 148, stl 14,25 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 1,10 carat, tillverkad av Irmes Guldsmedja i Danderyd, stl 16,75 mm, 11,8 g.