Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 september 2010
RING, 18K guld, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, små nagg, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,15 ct, ca TW/SI, stl 17, 25 mm, vikt 4 g, Stjärnringen.
RING 18K guld med rubin 0,20ct samt briljanter tot 0,10ct ca TCR-CR/ VS, stl 16 3/4 mm.
SMYCKESET, hänge/brosch, örhängen, 2 broscher, glasstenar, markasiter, rökkvarts, vikt 29 g.
HÄNGE, 18K guld, blå safir, diamant 0,02 ct ca TW/SI, vikt 1,9 g, Pernilla Wiberg för Alton. Kedja i doublé.
ÖRHÄNGEN, sterling silver, 10 cabochonslipade färgstenar varav 2 svarta 8 orangea, vikt 14,6 g, krokar.
SKULPTUR, sterling silver, engelska stämplar, föreställer en utter, höjd 5,5 cm, vikt 28,1 g.
ARMBAND, sterling silver, 5 blisterpärlor, 5 färgade stenar, kvarts, längd 20 cm, vikt 47,7 g.
BROSCH, sterling silver, groda, prydd av pyriter, ögon av granater, längd 4,5 cm, vikt 16,2 g.
RING, 18K rodierat guld, briljant ca 0,25 ct, TW/P, stl 15,5 mm, vikt 4,9 g, Tore Pettterssons Guldsmide, Gävle.