Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 30 september 2010
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, herrur, 30 x 30 mm, Ref nr. 9027, doublé, quartz, safirglas, läderband, originalspänne, ca 1990.
Klocktillbehör Jaeger-LeCoultre
BOX, till Jaeger Le-Coultre armbandsur, brun, 138 x 50 x 28 mm, 1950-tal.
JUWEL, fickur, 41,5 mm, Cal Unitas 6497, Boett nr. 5925 / 0028, gulmetall, ankargång, ca 1970.
FICKUR, 50 mm, Boett nr. 261942, silver, ankargång, skadad urtavla, går ej, motiv (riksvapnet), bucklor, ca 1900.
CAESAR, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 1192145, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1915.
SEELAND, fickur, 52,5 mm, Serie nr. 4202, Boett nr. 76694, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, monogram, bucklor, ca 1920.
AERO WATCH, Neuchatel, fickur, 50 mm, Cal ETA 6497, Boett nr. 10560, silver, ankargång, ca 1970.
TISSOT, herrur, 24,3 x 25 (31,5) mm, Cal 2141, Serie nr. 19451748, Boett nr. 10900, doublé (10 micron), manuell, plexiglas, läderband, ca 1975.
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, 34 mm, Cal 3000, Serie nr. 1095169, Boett nr. 905/1, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1957.
MASSIS, Antimagnetic, "Telemetre", kronograf, herrur, 38 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1950.
FICKUR, 37 mm, Boett nr. 18004, 14K guld, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, motiv, bucklor, ca 1860, nyckel.
Klocktillbehör Omega
ORIGINALLÄNK, till Omega Seamaster, herrur, stål, viklås, Ref nr 1455/448/2, defekt.
OMEGA, Genève, Cal 620, Serie nr. 33907694, Ref nr. BA 511.122, Boett nr. 511.122, damur, 19,5 mm, 18K guld, manuell, safirglas, defekt, ca 1971.
Klocktillbehör Tissot
UPPDRAGSBOX, till Tissot T-Race automatic (Moto GP 2008), för en klocka, plast, drivs med nätkabel, skadat visir, instruktionspapper, påse, box, ytterkartong.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, 54,5 mm, Serie nr. 14881907, Boett nr. 1362528, doublé, ankargång, 7 stenar, skadad urtavla, ca 1909.
POLJOT, herrur, 34 mm, Ref nr. 2609, Serie nr. 5416680, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1970.
ZENITH, fickur, 52 mm, Serie nr. 2253320, Ref nr. 6326, Boett nr. 3038240, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.
DUEBER, Hampden, fickur, 43 mm, Cal 307, Serie nr. 3779471, Boett nr. 11598560, vitguldsdoublé (10K goldfilled), ankargång, skadad urtavla, ca 1910, fickurkedja i doublé.