Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 30 september 2010
Klockor Citizen
CITIZEN, herrur, 34 mm, Boett nr. 4-R31548 RC 380302 GN-4W-S, stål, automatisk, mineralglas, dag, datum, defekt, originallänk, viklås, ca 1990.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Fidelio, Ref nr. 4802, herrur, 33 mm, doublé, quartz, mineralglas (skadat), datum, bergskristaller, skadad boett, integrerad originallänk, viklås, ca 1995.
SEIKO, Levante, Ref nr. SEB002J, Boett nr. 5Y37-6010, Serie nr. 843845, herrur, 36 mm, bicolour, quartz, hardlexglas, 24-timmarsvisning, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. G1400.E, ca 1995, box.
Klockor Dunhill
DUNHILL, "SAAB", Boett nr. 8 25807, herrur, 27,5 x 32,5 (37) mm, doublé (20 micron), quartz, mineralglas, datum, läderband, originalspänne, ca 1990, box.
Klocktillbehör Övriga klockor
DIVERSE, isärplockade damur, Tavlor, boetter, urverk, Olma, Certina, Svea, Biel, mm.
Klockor Bordsur
BORDSUR, 220 x 420 x 110 mm, fransk, pendyl, Verk nr. 72309 8, skadad, defekt, skadad urtavla, saknar glas, ca 1880.
8 ARMBANDSUR, skadade, defekta, Citizen, Eweco, Nivada, Mondia, Alltime, Continental, mm.
FICKUR, 44 mm, Boett nr. 65204 6, silver, cylindergång, skadad urtavla, defekt, 1895.
FICKUR, 70 mm, Boett nr. 143294, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, skadad boett, ca 1910.
Klocktillbehör Omega
ORIGINALLÄNK, till Omega herrur, doublé, bredd 17,5 / 15,5 mm, viklås, Nr. 12, ca 1960.
Klockor Kronometer Stockholm
KRONOMETER STOCKHOLM, stoppur, 50 mm, Cal Venus 121, Boett nr. 296047, vitmetall, ankargång, 60 sek/30 min, ca 1970, etui.
GIGANDET, hängur, 24 mm, Cal ETA 2412, 18K guld, manuell, plexiglas, tablettsiffror, motiv, ca 1980.
BREITLING, stoppur, 55 mm, Cal Valjoux 330, Ref nr. 2540, Boett nr. 1235240m, vitmetall, visare ej synkroniserade, ca 1975.
SEIKO, herrur, 35 x 34 mm, Ref nr. 7005-7130, Boett nr. 468111, stål, automatisk, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
FICKUR, signerad John Ward, fickur, 63 mm, Serie nr. 7266, silver, spindelgång, skadad urtavla, bucklor, glas löst, defekt, ca 1800.
TEGROV, Chrono, "Tachymetre", Cal , kronograf, herrur, 40 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, vridbar innerring, defekt, läderband, ca 1970.
ANKER, herrur, 36 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1970.