Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 30 september 2010
Klockor Väggur
VÄGGUR, 92 x 34 x 16 cm, Elektroniskt styrur med mekaniskt pendelverk, trä, dagvisning, drivs med elkabel, skadad urtavla, ingen funktionsgaranti, ca 1960, skickas ej.
FICKUR, 57 mm, signerad Daniel Alberg Norrköping, No 245, spindelur, defekt, skadad urtavla, delar saknas, defekt gångjärn, gravyr, saknar glas, ca 1788.
MORMORSUR, 33 mm, 14K guld, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, dekor, ca 1880, kedja i vitmetall, nyckel.
NOI, Perfekt, herrur, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad boett, skadad urtavla, ca 1950.
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, 35 mm, Cal 3000, Serie nr. 1201723, Boett nr. 287/6, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1960, metallänk ej original.
13 DAMUR, mekaniska, skadade, defekta, vissa fungerar, Seiko, Atlantic, Rutina, Tissot, Miba, mm.
12 ARMBANDSUR, fungerar ej, defekta, Citizen, Casio, Seiko, Visa, Aero, Inex, mm.
12 ARMBANDSUR, fungerar ej, defekta, Nike, Swanson, Time, Moretime, Seiko, mm.
12 ARMBANDSUR, fungerar ej, defekt, Swatch, Moretime, Tissot, Certina, Nepro, Seiko, mm.
5 HERRUR, mekaniska, fungerar, skadade, Fatima, Roamer, Kienzle, Camy, Caravella.
Klocktillbehör Fickur
FICKUR, KEDJOR, 1 fickur, Haikila Watch, ankarur, silver, defekt, Mormorsur i gulmetall, defekt, 4 fickurskedjor, fickursfodral.
10 HERRUR, skadade, defekta, Timex, Mondia, Grand, Kienzle, Enicar, Svea, mm.
Klockor Bulova
BULOVA, Accutron, Spaceview, Ref nr. 3-503842, N3, herrur, 36 x 41,5 mm, stål, stämgaffel, mineralglas, defekt, ca 1973, metallänk ej original (Citizen).
CERTINA, herrur, 33 mm, Boett nr. EOL 115 1086/1186 41A, stål, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1985.
LONGINES, fickur, 50,5 mm, Serie nr. 1556669, Boett nr. 1556669, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1904, fickurskedja i gulmetall.
OMEGA, fickur, 52 mm, Boett nr. 4589523, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1909.
OMEGA, fickur, 49 mm, Cal 38,5 L.T1, Serie nr. 9028436, Boett nr. 9932618, silver (Boliden), ankargång, skadad urtavla, ca 1940.