Avslutad | Klassiska – Lördag 25 september 2010
RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,25 ct ca LY/SI, 2 st briljanter ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 96 diamanter (briljant- och bagettslipade), ca 0,75 ctv ca TW/VS, vikt 3,4 g, stift.
HÄNGE, 18K guld, delvis rodierat, 10 briljanter ca 0,60 ctv (varav den största ca 0,27 ct), ca TW(F)/VS, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter och 12 åttkantslipade diamanter, ca 0,54 ctv, ca W/VS-SI, vikt 4,1 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 vita cabochonslipade opaler ca 2,05 ctv, 24 briljanter ca 1,22 ctv, TW/VS, vikt 6,6 g.
RING, 18K guld/silver, blå emalj med monogram, 12 rosenstenar, stl 13,75 mm, vikt 4,9 g, slitage på emaljen.
RING, 18K guld, 11 rosenstenar ca 0,27 ctv, stl ca 15 mm, vikt 3,5 g, Samuel Pettersson, Linköping 1859-1898.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, diamanter, briljantslipade & bagettslipade ca 0,80 ctv, TW-W/VS, vikt 3,5 g.
HÄNGE, 18K guld, smaragd ca 1,25 ct, nagg, inneslutningar som når ytan, 14 briljanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/ VS-SI, vikt 3,3 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, pärlemor, 2 pärlor ca 3 mm, 48 rosenstenar ca 0,15 ctv, vikt 7,2 g, Guldvaruaktiebolaget, Malmö 1919.
PÄRLCOLLIER, doserad, 3,5 - 6,5 mm odlade pärlor, längd 38,5 cm, 18K lås med 5 vita spineller, nyträtt.