Avslutad | Klassiska – Lördag 25 september 2010
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 11 briljanter ca 0,92 ctv, ca TW/SI, kedjans längd 38 cm, vikt 4,5 g.
ENSTENSRING, 18K guld, med briljant ca 0,24 ct, G(TW)/VS, hack, storlek 17,25 mm, vikt 5,6 g
COLLIER, 18K rodierat guld, 165 briljanter ca 1,16 ctv, ca W/SI, ca 16 stenar med skador i kronan, längd ca 41 cm, säkerhetskeda, vikt 31,1 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K guld, 104 briljant- och 14 prinsesslipade diamanter ca 1,33 ctv, ca W/VS-SI, ca 7 stenar skadade, stl 17 mm, vikt 8,2 g, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 24 safirer ca 1,14 ctv, 100 briljanter ca 0,95 ctv, ca TW/VS (2 skadade), vikt 13,8 g, stift.
RING, 18K vitguld, rubelit ca 3,39 ct (inneslutningar som når ytan), 10 briljanter ca 1,72 ctv, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 8 g.
ARMBAND, x-länk, 18K guld, handgjord, längd 19 cm, bredd 1,3 cm, vikt 58,8 g, Jo-ans guld.
RING, 18K guld, svart emalj, gammalslipad diamant ca 0,85 ct, ca W(H)/SI1, nagg, stl 17,5 mm, 3,7 g, C.P Broström, Norrköping 1866.
COLLIER, 18K vitguld, 2 odlade sötvattenspärlor ca 10 x 12 mm, 14 briljanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS-SI, längd 41 cm, vikt 7,9 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, 5 peridoter ca 8,50 ctv, nagg, 6 briljanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, 1 skadad, längd 40 cm, vikt 7,7 g.
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 6 briljanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 2,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,21 ct, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,2 g, skadad fattning (bör åtgärdas).
RING, 18K guld, 3 rubiner, 3 safirer och 3 smaragder, samt 6 briljanter ca 0,06 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K guld, safir ca 0,50 ct, 14 briljanter och 6 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,8 g.
ARMBAND, 18K guld, 6 cabochonslipade ametister ca 15 ctv, längd 18,7 cm, vikt 17,7 g, Stockholm 1956.