Avslutad | Klassiska – Lördag 25 september 2010
ANTIKT HÄNGE, 14K guld / silver / metall, 47 antikslipade diamanter ca 1 ctv ca Cr-TCa/SI, några små nagg, har även fungerat som brosch men saknar nu nål, vikt 14,5 g.
ARMBAND, 18K guld, emalj, rubiner, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv ca TW/VS, längd 19 mm, vikt 63,9 g, säkerhetskedja.
Silver Bricka
SILVERBRICKA, silver (800/1000), 56 x 33 cm, oval med handtag, små bucklor, 1,31 kg, Italien.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 safirer ca 2,5 ctv, trapetslipade diamanter ca 1,20 ctv ca TW/VVS-VS, vikt 8,1 g, clips.
COLLIER, ARMBAND, ÖRHÄNGEN, RING, 18K guld, granater, stl 19,25 mm, längd på armbandet 18,5 mm, längd på collier 44 mm, clips, vikt 74,1 g, 2 stenar i armbandet har små skador.
ARMBAND, 18K guld/platina, 5 safirer, 6 diamanter, längd 16 cm, vikt 6,5 g, extra länkbit.
RING, 18K guld, triljonslipad diamant ca 0,45 ct TCr/VS, i övrigt briljanter samt bagetter ca 0,30 ctv W-Cr/VS-SI, stl 17 mm,l vikt 4,7g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant 0,94 ct enligt gravyr, ca TCr/SI, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g.
RING, 14K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,70 ct, ca TCr(I)/P1, inneslutning som når ytan, 4 äldre enkelslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca Cr/SI, 1 nagg, stl 19 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 8,6 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K rodierat guld, 2 briljanter ca 0,40 ctv ca TW/SI, vikt 1,7 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade, 8 briljantslipade, 8 bagettslipade diamanter ca 1,00 ctv, TW-W/VS- SI, vikt 2,9 g stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,44 ct, ca W/VS, en sliten fasettkant i bordet, stl 16,75 mm+, vikt 3,2 g.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, doserat 1,5-3,3 mm, längd 40 cm, silverlås med markasiter, buckla på låset.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, doserat 2,3-6 mm, längd 52 cm, 18K guldlås med 2 enkelslipade diamanter ca 0,04 ctv, safir, säkerhetskedja i vitguld.