Avslutad | Klassiska – Lördag 25 september 2010
HÄNGE, 18K guld, 24 åttkantslipade diamanter, ca 0,12 ctv, ca W/SI, 1 sten saknas, vikt 4,4 g.
12 PUNSCHBÄGARE, silver (830/1000), invändigt förgyllda, hamrad insida, GAB, 1975, höjd total vikt 353,3 g, 3 bägare har mindre bucklor på fötterna.
COLLIER, 18K borstat vitguld, 42 briljanter ca 0,42 ctv, ca W/ VS-SI, längd ca 36 cm, halvstel, vikt 23,9 g.
RING, 18K vitguld, 10 briljanter ca 0,15 ctv, ca W/VS-SI, en skadad, skenans bredd 6 mm och höjd 2,5 mm, stl 17 mm, vikt 14,3 g.
RING, 18K guld, ametist ca 11,35 ct, 82 briljanter ca 0,90 ctv TW/VS, stl 17 mm, vikt 9,2 g.
ENSTENSRING, 14K rodierat guld, briljant ca 0,45 ct, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,0 g.
ENSTENSRING, platina, navetteslipad diamant ca 1,71 ct, ca G-H(TW-W)/VVS1-2, stl 16 mm, vikt 4,3 g, engelska stämplar, etui, ytterkartong
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppformade odlade silvergrå pärlor, 9,5 x 11 mm, 2 briljanter ca 0,14 ctv ca W/SI, vikt 3,6 g, stift.
RING, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,65 ct, ca TW(F-G)/VVS2, 2 trapetslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW/VS, 1 nagg, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g.
RING, 18K guld, 9 ametister ca 1,25 ctv, mittstenen något skadad, stl 17,5 mm, vikt 8,3 g.
RING, 18K guld, 2 droppslipade ametister ca 6,00 ctv, stl 19,5 mm, vikt 5,8 g, Finland 1968.
RING, 18K vitguld, 15 blå topaser, 9 diamanter 0,09 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 5,9 g.
MATSILVER, 160 delar, silver (800/1000), 4×12 gafflar, 3×12 knivar, 5×12 skedar, 11 större och 5 mindre uppläggningsbestick, vikt 8,33 kg, bestickväska, Italien.