Avslutad | Klassiska – Lördag 28 augusti 2010
LORDRING, 18K guld, rubin 0,51 ct och 2 briljanter 0,48 ctv enligt gravyr, ca TW/SI1, stl 17,25 mm, vikt 8,2 g.
RING, 18K guld/rodierat guld, 25 briljanter ca 0,90 ctv, ca TCr-Ca/SI, stl 15,5 mm, vikt 6,4 g, liten spricka i ringskenan.
SKÅL, med platt botten, silver, med genombrutet mönster, höjd 11 cm, längd 31 cm, bredd 12 cm, vikt 631,2 g, tillverkad i Tyskland (Hanau) av Georg Roth & Co, 1891-1919, omstämplad i Polen (Warsawa 1920-1960), liten skada.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,54 ctv, ca W-TCa/VS-SI, 2 stenar skadade, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, mosaik, vikt 14,9 g, Göteborg 1877, mosaikskada, små bucklor i guldet.
HÄNGE, 18K guld, hjärta, 140 briljanter ca 2,20 ct totalt, ca TW-W/VS, 3,8 x 2,9 cm, vikt 18,6 g.
RING, 18K rodierat vitguld, smaragd ca 1,00 ct (små nagg), 14 briljant- och 32 trapetsslipade diamanter ca 1,65 ctv, ca TW/VS (en briljant har ett litet nagg), stl 18,25 mm, vikt 7,7 g.
PÄRLCOLLIER, orientaliska pärlor, doserade 1,5-3,3 mm, längd 41 cm, 18K guldlås, etui från K.Anderson.
CARMOSÈRING, 18K guld/vitguld, safir, 9 medium till gammalslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,5 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld med briljanter ca 4,5 ct, vikt 24,3 g, längd 40 cm.
BROSCH 18K guld, orm med gula safirer ca 6,00 ctv, samt briljanter ca 0,46 ctv, ca W/VS-SI.
RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 0,89 ct, ca Cr(J)/SI2-P1, 131 briljanter ca 0,65 ctv, ca Cr-Ca/SI, stl 17 mm, vikt 7,3 g.