Avslutad | Klassiska – Lördag 28 augusti 2010
SMYCKESET, 4 delar, 14K guld, collier, armband, ring, örhängen, 96 briljanter ca 2,00 ctv, ca W/VS-SI, längd 47,5 och 19,5 cm, stift/clips, stl 17,5 mm, vikt 112,3 g.
COLLIER/ÖRHÄNGEN, 14K guld, 33 briljanter ca 0,78 ctv, ca W-TCa/VS-SI, längd 43,5 cm, stift, vikt 44,8 g totalt.
BRILJANT, 0,75 ct, TW(G)/VVS2, förseglad, graderad av R.Krieger. BRILJANT, 0,75 ct, ca TW(G)/VVS2, förseglad, graderad av R.Krieger.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,58 ct, ca TW(G)/SI2, stl 18 mm, vikt 3,5 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,70 ctv ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,6 g, N.Westerback Finland, 1968.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 8 briljanter 0,08 ctv, W/SI, 10 rubiner 0,51 ctv stift, vikt 4,6 g
MATSILVER, 67 delar, 10 gafflar, 9 knivar, 12 mindre gafflar, 12 mindre knivar, 12 kaffeskedar,12 efterrättsskedar, total vikt 1720 g, modell Haga, 1938-1960-tal.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, orientaliska pärlor, svart emalj, glas, vikt 11,1 g, G.Dahlgren & Co, 1881, etui.
KEDJA/HÄNGE, 14K guld/rodierat guld, 9 briljanter ca 1,00 ctv, ca Ca/SI-P, nagg, längd 40 cm, vikt 5,2 g.