141 - 160 av 344
1...789...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 mars 1998

Klubbad för

SKÅLFAT, silver, ovalt, brätte med frukt-och bladdekor i relief, svenska stämplar 1920L=28 cm.

Utrop: 1 400 kr

SKÅL, silver, genombruten överdel, GEWE, Malmö 1970, D=15.5 cm, H=5 cm.

750 kr

Utrop: 850 kr

2 SKÅLAR, silver med snäckformade hänklar, Stockhom 1929, D= 9 cm, H=3 cm.

Utrop: 1 100 kr

SOCKERSKÅL, silver med lock uppburen av delfiner, Italien 1900 tal, H=12 cm.

1 400 kr

Utrop: 1 400 kr

BROSCH, 18K guld med briljanter ca. 1.85 ct. samt safier, vikt 13.0 g

Utrop: 12 000 kr

GRÄDDKANNA, silver empire, AG Dufva, Stockholm 1920, H= 9 cm.

Utrop: 1 200 kr

RING, 18K vitguld med akvamarin och 6 diamanter, stl 16 1/4 mm, vikt 8.0 g

5 100 kr

Utrop: 3 200 kr

12 MATSKEDAR, silver engelsk snäckmodell GAB och CGH 1960-75 L=18.3 cm.

Utrop: 2 800 kr

2 SERVERINGSBESTICK, silver: gaffel och sked, svenska stämplar ca 1930.

Utrop: 600 kr

4 SKEDAR, silver dekor skaftslut Moder Svea CG Hallberg Stockholm 1950-53.

Utrop: 800 kr

OSTHYVEL, Cheddarkniv, Serveringssked, silver, ca 1920.

Utrop: 850 kr

KAKTÅNG, DRUVSAX, GRÄDDSLEV, KAKSPADE, SERVERINGSSKED, silver.

Utrop: 900 kr

BROSCH, granater.

375 kr

Utrop: 350 kr

STÅLBROSCH

Utrop: 600 kr

BROSCH, silver, David Andersen, Kristiania (Oslo).

475 kr

Utrop: 400 kr

BROSCH, silver / emalj.

300 kr

Utrop: 350 kr

4 SMYCKEN, tenn, markasiter.

300 kr

Utrop: 350 kr

BROSCH, 18K guld, bucklor.

550 kr

Utrop: 450 kr

ARMBAND, 18K guld "x-länk", vikt 12.5 g. L=17 cm.

1 200 kr

Utrop: 1 000 kr

ARMBAND, 14K vitguld med safirer, vikt 31.9 g. L=19 cm.

Utrop: 2 800 kr