Avslutad | Klassiska – Lördag 3 juli 2010
RING, 18K guld, blå safir ca 1,40 ct, nagg, stl 18,25 mm, vikt 8,9 g, Söderköping 1999.
RING, 18K guld, hjärtslipad diamant 0,62 ct, enligt gravyr, ca TW/SI, stl 18 mm, vikt 16,1 g, gravyr, Sverige 1997.
RING, 18K guld, briljant ca 0,45 ct, ca TW/SI, 6 smaragader, skador, åttkantslipade diamanter ca 0,20ctv, stl 18,25 mm, vikt 6,9 g.
RING, 18K guld, prinsesslipade diamanter 1,25ctv och blå safirer 0,85ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 18 mm, vikt 7,5 g, en diamant skadad och en sitter löst i fattningen.
RING, 18K guld, briljant ca 0,68 ct, CR(J)/P1-2, inneslutning når ytan, stl 18,5 mm, vikt 7,8 g.
NÅLBROSCH, 18K guld och silver, i form av ett svärd, 27 rosenslipade diamanter ca 0,40 ctv, smaragd och pärlor, vikt 5,8 g.
MATSILVER, 106 delar, modell Rosenholm, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 fiskgafflar, 12 fiskknivar, 12 bakelsegafflar, 10 moccaskedar, Guldsmedsaktiebolaget (GAB) 1963-1975.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5 - 7,0 mm, lås i 18K guld med gravyr, längd 45 cm.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,49 ct enligt gravyr, ca River(E)/IF-VVS, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g.
ARMBAND, 18K guld, längd ca 18 cm, stämplat år 1926, saknar säkerhetskedja, vikt 6,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,25 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2,3 g.