Avslutad | Klassiska – Lördag 3 juli 2010
LJUSSTAKAR, trearmade, silver, lock på mittenljusen, höjd ca 43 cm, vikt 1,93 kg, Wien, Österrike- Ungern 1872-1922, en arm är av, äldre reparation.
HÄNGE, 18K vitguld, safir, 37 briljanter ca 0,45 ctv, ca W/SI, vikt 4 g, två lägen, (ett hålls ihop med magnet).
GRANATSMYCKEN, COLLIER/ARMBAND/RING/HÄNGE/ÖRHÄNGEN, förgyllt silver, 18K guld i ringskenan, granater, orientaliska pärlor, längd 40/18 cm, stl 19,5 mm, vikt 56,8 g, 2 stenar saknas, stift.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 6,5 - 6,8 mm, lås, 18K guld, 3 pärlor, längd 72,5 cm.
BROSCH, 18K guld/silver, rosenslipade diamanter, bergkristall, 2,5 x 3 cm, vikt 7,8 g.
RING/ÖRHÄNGEN/HÄNGE 18K vitguld, 4 rubiner, 25 briljanter, ca 0,54 ctv, ca W/VS, längd 41 cm, stl 16,75 mm, vikt 12,7 g, stift, nagg på 2 rubiner, svenska stämplar.
BROSCH, 18/14/8K vitguld, 1 briljant, 1 baguettslipad diamant, 46 åttkantslipade diamanter, ca 1,00 ctv, ca W-TCr/VS-SI, vikt 5 g.
RING, 18K vitguld, safirer, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g, Rosengren & Eriksson 1988, gravyr.
RING, 18K vitguld, 3 briljanter, ca 0,30 ctv, ca W/VS- SI, stl 17 mm, vikt 3,6 g, R.Thorell 1984, nagg på 1 sten.