Avslutad | Klassiska – Lördag 3 juli 2010
2 RINGAR, 14K guld/vitguld, 5 briljanter ca 0,40ctv, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04ctv, ca TCR/SI-P, inneslutning når ytan, vikt totalt 4,8 g.
Smycken Rubinring
RUBINRING, 18K guld, rubin ca 0,80 ct, 12 briljanter 0,32 ct, ca W/VS-SI, stl 18,5, vikt 6 g
SKÅL, på hög fot, silver, höjd 12 cm, diameter 12,5 cm, tillverkad år 1863 av Carl Adolf Serander i Sundsvall, bucklor, gravyr, vikt 147,9g
RING, 14K vitguld, 5 briljanter 0,39 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS -VS, stl 17, 75 mm, vikt 3 g.
HÄNGE, 18K guld, odlad Tahitipärla 12,3 mm, omgiven av en ring med 41 briljanter ca 0,30 ctv, vikt 4,4 g.
HÄNGE, 18K rodierat guld, 12,5 mm odlad Tahitipärla, 15 briljanter ca 0,07 ctv, vikt 3,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K rött och vitt guld, 14 briljanter ca 0,18ct ca TW/VVS, stift, vikt 12,8g.
KEDJA, HÄNGE, 18K guld, ankarkedja, längd ca 36cm, 21,6K guld i myntet (från Argentina) samt 18K i ram, vikt 29g.
Smycken Övr diamringar
DIAMANTRING, 14K rodierat vitguld (rodieringen släppt något på skenan), 13 briljanter ca 0,67 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
RING, 14K vitguld, ioliter, sex åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17,5 mm,vikt 3,9 g.
RING, 14K guld, rubelliter, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 17,5 mm,vikt 3,1 g.
RING, 14K guld, navettslipad, blå topas, 6 briljanter ca 0,06 ctv ca W/P, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g
RING, 14K vitguld, citrin, tio åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, stl 17,5, vikt 2,9 g.
RING, 14K vitguld, kvarts, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,5 mm, vikt 4,2 g..
RING, 14K vitguld, 2 briljanter, ca 0,10 ctv, ca W/SI, 6 smaragder, 1 skadad, 1 nagg, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g.
RING, 18K guld, 5 briljanter, ca 0,20 ctv, ca W/SI, 7 safirer, 7 rubiner, stl 17,5 mm, vikt 7,3 g.