Avslutad | Klassiska – Lördag 3 juli 2010
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, granater, 78 åttkantslipade dia ca 0,39 ct ca W/VS, stift, vikt 5,0g, med ask.
PÄRLCOLLIER, orientaliska och odlade pärlor, doserat, 1,5-7 mm, längd 52 cm, 18K guldlås med 3 rosenstenar.
RING, 14K rodierat guld, 1 navettslipad diamant, ca 0,30 ct, ca TW/SI, 20 prinsesslipade diamanter, ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, höjd 10,5 cm, vikt 1117 g med fyllning, bucklor, skadad botten.
HÄNGE, 18K vitguld, 16 briljanter 0,12 ctv enligt gravyr, små ytskador på flertalet, vikt 1,6 g, hjärta.
RING, 18K vitguld, 2 briljanter 0,26 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, rubin, stl 18,75 mm, vikt 4,2 g, gravyr.
RING, 18K rodierat guld, briljant ca 0,56 ct, ca W/SI, 12 briljanter ca 0,12ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 4 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,02 ctv, ca W/SI, stift, vikt 1,7 g.
RING, 18K guld, 35 briljanter, 60 trapets- och baguetteslipade diamanter, ca 1,65 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 10 g.
COLLIER, 18K vitguld, 36 briljanter, 4 navettslipade diamanter, ca 1,50 ctv, ca W-TCr/SI, längd 40 cm, vikt 11,7 g.
RING, 18K vitguld, safir, ca 1,00 ct, 10 briljanter, ca 0,50 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,8 g.