Avslutad | Klassiska – Lördag 3 juli 2010
BÄGARE, silver, invändig förgyllning, vidgande på välvd fotring, höjd 17,3 cm, T Göthlin Tesi, Göteborg år 1949, vikt 330 g.
BÄGARE, silver, vidgande på välvd fot, höjd 12 cm, Stockholm 1948, gravyr på fotens undersida, vikt 120 g.
DAMUR, 18K guld/platina, diamanter ca 2,00 ctv, vikt 28,5 g, manuell, skadad urtavla, defekt, urverk signerat Tissot, ca 1930, lås med skadad smaragd.
FRUKTSKÅL, silver, livet med graverad växtdekor, höjd 13 cm, diameter 23,3 cm, vikt 426,5 g, CA Kjernås, Göteborg år 1931.
Silver Vas
VAS, silver, klockformat liv på rund fotplatta, mynning med ciselerad dekor, höjd 14,5 cm, diameter 9 cm, vikt 210 g, GAB Stockholm 1950.
SKÅL, silver, ovalt åttkantig med två hänklar, längd 19 cm, höjd 4 cm, vikt 159,4 g, Axel Larsson, Helsingborg år 1920.
SOCKERRUSKA, silver, bukig på välvd fot, nyrokokodekor i relief, höjd 15 cm, vikt 204 g, svenska stämplar ca 1930-tal.
ARMBAND, 18K guld, 5 odlade pärlor ca 8,4 mm, längd 20 cm, vikt 16,5 g, Stockholm 1941.
RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,60 ct, ca W/P, litet hack i bordet, nagg i rondist, 6 mindre gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/P, stl 17,5 mm, vikt 2,2 g, Stockholm 1950, ringskena något skev.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,5 g.
1 PAR LJUSSTAKAR, silver, välvd fot, blom- och bladmotiv i relief, höjd 15,5 cm, fyllda, GAB, stockholm 1950.
LJUSSTAKAR, silver, kvadratisk fot, höjd 19 cm, fyllda, K&E Carlsson, Göteborg 1962.
BÄGARE, silver, cylindrisk slät med profilerad mynning, höjd 7,6 cm, vikt 53,3 g, Massat Frères, Paris ca 1880.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir ca 1,00 ct, 12 briljanter ca 0,24 ctv, ca TCr/SI(en P), stl 17,5 mm, vikt 2,9 g.
TRESTENSRING, 14K vitguld, 3 briljanter ca 0,56ctv, ca TW- W/VS, en nagg på kulett, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K guld/vitguld, 88 briljanter ca 1,0 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 16 g, svaga fattningar.