301 - 320 av 476
1...151617...24 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 3 juli 2010

Klubbad för

BÄGARE, silver, invändig förgyllning, vidgande på välvd fotring, höjd 17,3 cm, T Göthlin Tesi, Göteborg år 1949, vikt 330 g.

Utrop: 2 600 kr

BÄGARE, silver, vidgande på välvd fot, höjd 12 cm, Stockholm 1948, gravyr på fotens undersida, vikt 120 g.

750 kr

Utrop: 800 kr

DAMUR, 18K guld/platina, diamanter ca 2,00 ctv, vikt 28,5 g, manuell, skadad urtavla, defekt, urverk signerat Tissot, ca 1930, lås med skadad smaragd.

Utrop: 7 500 kr

COLLIER, 18K vitguld, odlad pärla, längd 43 cm, vikt 8,1g.

Utrop: 2 900 kr

FRUKTSKÅL, silver, livet med graverad växtdekor, höjd 13 cm, diameter 23,3 cm, vikt 426,5 g, CA Kjernås, Göteborg år 1931.

Utrop: 4 000 kr

Silver Vas

VAS, silver, klockformat liv på rund fotplatta, mynning med ciselerad dekor, höjd 14,5 cm, diameter 9 cm, vikt 210 g, GAB Stockholm 1950.

Utrop: 2 000 kr

SKÅL, silver, ovalt åttkantig med två hänklar, längd 19 cm, höjd 4 cm, vikt 159,4 g, Axel Larsson, Helsingborg år 1920.

Utrop: 1 500 kr

SOCKERRUSKA, silver, bukig på välvd fot, nyrokokodekor i relief, höjd 15 cm, vikt 204 g, svenska stämplar ca 1930-tal.

Utrop: 1 800 kr

ARMBAND, 18K guld, 5 odlade pärlor ca 8,4 mm, längd 20 cm, vikt 16,5 g, Stockholm 1941.

Utrop: 4 800 kr

RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,60 ct, ca W/P, litet hack i bordet, nagg i rondist, 6 mindre gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/P, stl 17,5 mm, vikt 2,2 g, Stockholm 1950, ringskena något skev.

5 100 kr

Utrop: 4 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,5 g.

Utrop: 13 800 kr

1 PAR LJUSSTAKAR, silver, välvd fot, blom- och bladmotiv i relief, höjd 15,5 cm, fyllda, GAB, stockholm 1950.

Utrop: 2 200 kr

LJUSSTAKAR, silver, kvadratisk fot, höjd 19 cm, fyllda, K&E Carlsson, Göteborg 1962.

Utrop: 3 400 kr

BÄGARE, silver, cylindrisk slät med profilerad mynning, höjd 7,6 cm, vikt 53,3 g, Massat Frères, Paris ca 1880.

Utrop: 1 200 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir ca 1,00 ct, 12 briljanter ca 0,24 ctv, ca TCr/SI(en P), stl 17,5 mm, vikt 2,9 g.

Utrop: 2 900 kr

5 DELAR SILVER, tårtspade, kaktång, sockertång, assiettgaffel, serveringssked.

Utrop: 750 kr

TRESTENSRING, 14K vitguld, 3 briljanter ca 0,56ctv, ca TW- W/VS, en nagg på kulett, stl 16,5 mm, vikt 4,5 g.

Utrop: 6 300 kr

ARMBAND, 14K guld/vitguld, längd 19 cm, vikt 30,7 g, Italien.

Utrop: 6 300 kr

RING, 18K guld/vitguld, 88 briljanter ca 1,0 ctv, ca W/SI, stl 17,5 mm, vikt 16 g, svaga fattningar.

Utrop: 8 300 kr

COLLIER, 18K, vikt 60.6 g L = 45 cm originalask "Wempe"

Utrop: 19 400 kr