Avslutad | Klassiska – Lördag 3 juli 2010
COLLIER, odlade sötvattenspärlor, vita, grå, ovala, turkoser, bergkristaller, längd ca 100 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, grå, ca 7-8 mm, troligtvis färgade, längd 145 cm, ej lås.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, vita och rosa, pärlemor, längd 120 cm, lås i silver.
SÅSSLEV, silver, längd 18,5 cm, vikt 51 g, kontrollstämplad av Peter R. Hinnerup, tillverkad av Schröder, Danmark 1844.
3 BROSCHER, silver, markasiter ametister, vikt 29,3 g, 1 stämplad G. Dahlgren, stenar/pärla saknas.
RING, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,54ctv, ca TW/VS, en kulett lite skadad, gravyr, stl 17,5 mm, vikt 5g, ask.
BÄGARE, silver, vidgande på räfflad fotring, åldermansranka, C Fahlberg, Uppsla 1772, höjd 8,8 cm, vikt 62,7 g.
MUGG MED HÄNKEL, silver, invändig förgyllning, konande med raka sidor på slät fotring, höjd 8,6 cm, diameter 6,5 cm J&J Aldous, London, år 1834.
SKÅL, silver, på kulfötter med två hänklar, längd 17,5 cm, höjd 9,5 cm, Wien ca 1910, vikt 242,2 g..
SOCKERSKÅL, silver, med lock, invändigt förgylld, välvd rund fot med vågband, välvt lock, höjd 17,5 cm, Hallberg 1930
KOPP MED FAT, metall, svart och vit emalj, kopp höjd 5 cm, fat diameter 9,1 cm, Leningrad ca 1960.
SKÅL, silver, oval, med överliggande hänkel, längd 15,5 cm, höjd 6,3 cm exkl hänkel, Kultakesus Tavastehus, Finland, år 1950 .
SKÅL, silver, insats i mässing, två hänklar, höjd 7 cm, längd 19,6 cm, diameter 16,5 cm, CG Hallberg år 1911, total vikt 435 g (exkl insats 213 g).
SÅSKANNA PÅ FAT, silver, invändig förgyllning, kannans höjd 9,8 cm, fatets längd 18,7 cm, GAB Stockholm år 1948, vikt 336,7 g totalt.
MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, på rund välvd fot, höjd 14,5 cm, GT Boström, Sala, år 1858, vikt 104,3 g.