281 - 300 av 476
1...141516...24 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 3 juli 2010

Klubbad för

COLLIER, odlade sötvattenspärlor, vita, grå, ovala, turkoser, bergkristaller, längd ca 100 cm.

200 kr

Utrop: 225 kr

NÅLDYNA, silver, röd sammet, med kedja.

Utrop: 425 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, grå, ca 7-8 mm, troligtvis färgade, längd 145 cm, ej lås.

325 kr

Utrop: 325 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, barocka, vita och rosa, pärlemor, längd 120 cm, lås i silver.

200 kr

Utrop: 225 kr

DOSA, silver, blomdekor i relief, 1x2,6x3,8 cm.

425 kr

Utrop: 400 kr

SÅSSLEV, silver, längd 18,5 cm, vikt 51 g, kontrollstämplad av Peter R. Hinnerup, tillverkad av Schröder, Danmark 1844.

350 kr

Utrop: 400 kr

3 BROSCHER, silver, markasiter ametister, vikt 29,3 g, 1 stämplad G. Dahlgren, stenar/pärla saknas.

Utrop: 500 kr

RING, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,54ctv, ca TW/VS, en kulett lite skadad, gravyr, stl 17,5 mm, vikt 5g, ask.

Utrop: 6 000 kr

BÄGARE, silver, vidgande på räfflad fotring, åldermansranka, C Fahlberg, Uppsla 1772, höjd 8,8 cm, vikt 62,7 g.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

MUGG MED HÄNKEL, silver, invändig förgyllning, konande med raka sidor på slät fotring, höjd 8,6 cm, diameter 6,5 cm J&J Aldous, London, år 1834.

Utrop: 2 000 kr

SKÅL, silver, på kulfötter med två hänklar, längd 17,5 cm, höjd 9,5 cm, Wien ca 1910, vikt 242,2 g..

Utrop: 1 600 kr

SOCKERSKÅL, silver, med lock, invändigt förgylld, välvd rund fot med vågband, välvt lock, höjd 17,5 cm, Hallberg 1930

Utrop: 1 800 kr

KOPP MED FAT, metall, svart och vit emalj, kopp höjd 5 cm, fat diameter 9,1 cm, Leningrad ca 1960.

Utrop: 1 600 kr

SOCKERSTRÖARE, silver, längd 19 cm, vikt 60,3 g, Stockholm 1796.

450 kr

Utrop: 550 kr

SKÅL, silver, oval, med överliggande hänkel, längd 15,5 cm, höjd 6,3 cm exkl hänkel, Kultakesus Tavastehus, Finland, år 1950 .

Utrop: 2 000 kr

SKÅL, silver, insats i mässing, två hänklar, höjd 7 cm, längd 19,6 cm, diameter 16,5 cm, CG Hallberg år 1911, total vikt 435 g (exkl insats 213 g).

Utrop: 2 200 kr

SÅSKANNA PÅ FAT, silver, invändig förgyllning, kannans höjd 9,8 cm, fatets längd 18,7 cm, GAB Stockholm år 1948, vikt 336,7 g totalt.

2 400 kr

Utrop: 2 700 kr

BROSCH, 18K guld, rubiner, halvpärlor, längd 3,2 cm, vikt 1,4 g.

Utrop: 750 kr

MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, på rund välvd fot, höjd 14,5 cm, GT Boström, Sala, år 1858, vikt 104,3 g.

Utrop: 1 800 kr

SOCKERSKRIN, silver, invändig förgyllning, ovalt, rokokodekor i relief, höjd ca 11 cm, längd ca 12 cm, vikt 309 g, svenska stämplar ca 1930.

Utrop: 2 700 kr