Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 6 maj 2010
NIVADA, Superluxe, Cal Standard 1686, Ref nr. 3485037, Boett nr. 9908M8492, herrur, 35,5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
PERFECTA, herrur, 35 mm, Cal 173, Serie nr. 29603, Boett nr. 43756, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1945.
Klockor Revue Thommen
REVUE, fickur, 51 mm, Boett nr. 1729407, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1930.
ZENITH, mormorsur, 35,5 mm, Serie nr. 2317364, Ref nr. 5342, Boett nr. 3091772, silver, ankargång, ej signerad urtavla, skadad urtavla, defekt, monogram, ca 1920.
Klockor Swatch
SWATCH, Chrono, Russian Treasury, Ref nr. SCG107, kronograf, herrur, 37,3 mm, plast, quartz, plexiglas, integrerat plastband, originalspänne, ca 1995, etui.
Klockor Swatch
SWATCH, Matrioska, Ref nr. GK204, herrur, 33,9 mm, plast, quartz, plexiglas, integrerad originallänk, ca 1995, etui.
SEIKO, Kinetic, nr. 5M43-0E70, nr. 970760, herrur, 39,5 mm, stål, hardlexglas, dag, datum, originallänk, viklås, Ref nr. 44V1-G.I, ca 2002.
DIGI-TECH, "Joakim von Anka", herrur, 35,5 mm, Ref nr. WD-4790, bicolour, quartz, plexiglas, datum, länk, viklås, ca 1999.
MONDAINE, SBB CFF FFS, Meeting Point, Ref nr. A660.MEET.80SBB, bordsur, 50 x 50 x 210 mm, aluminium/stål, quartz, mineralglas, ca 2000, ytterkartong.
CERTINA, damur, 18,5 mm, Cal 13-20, Ref nr. 0810.397, Boett nr. 816205, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, gravyr, läderband, originalspänne (gulmetall), ca 1965, box (skadad).