Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 6 maj 2010
OMEGA, stoppur, 51 mm, Cal Lemania 9201, Serie nr. 1931732, Ref nr. MG ?, vitmetall, mekanisk, 30 sek / 15 min, ca 1968.
Klockor Bulova
BULOVA, herrur, 34,5 mm, Boett nr. 1-771524, stål, automatisk plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1970.
PALMA, kronograf, herrur, 34 mm, Boett nr. 29229, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, ca 1950.
Klockor Olma
OLMA, herrur, 36 mm, Cal AS 2063, Ref nr. 0795/3, Boett nr. 1711, doublé, automatisk, mineralglas, datum (defekt), ca 1970, metallänk ej original.
FICKUR, 51 mm, signerad "LePine Paris", Boett nr. 21368, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, visare saknas, går ej, bucklor, ca 1840.
FICKUR, 46 mm, Boett nr. 4909, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, motiv, bucklor, ca 1910, kedja vitmetall.
CERTINA, herrur, 33 mm, Ref nr. 113.1175.41, Boett nr. P183879, stål, quartz, mineralglas, datum, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 58.413, ca 1992.
OMEGA, "Rödtolva", fickur, 51,5 mm, Serie nr. 5263421, Boett nr. 6166161, silver, ankargång, skadad urtavla, ca 1918.