Avslutad | Moderna – Lördag 17 april 2010
SKÅL, silver, rund, slät på fotring, GAB 1963, diameter 15,2 cm, höjd 5,5 cm, vikt 189 g.
SKÅL, silver, hänkel med växtornament, CG Hallberg 1940, längd 15,5 cm, diameter 12,5 cm, höjd 5 cm, vikt 185 g.
DIAMANTER, totalt 19,76 ct i blandade kvaliteter och slipningar (fullslipade och åttkantslipade )
RING, 18K guld, ametist, orientaliska pärlor, stl 17,25 mm, vikt 6,0 g, Stigbert för Engelbert.
ARMBAND, 18K guld, oval fasettslipad ametist, justerbar storlek, vikt 6,9 g, Engelbert 1959, små bucklor
2 BROSCHER, silver, 1 med markasiter och imitationspälor, båda svensk importstämpel, vikt 16 g.
BÄGARE, silver, cylindrisk fotring med vågband, GAB 1947, höjd 10 cm, diameter 9 cm, vikt 194,2 g.
VAS, silver, invändigt förgylld, tiokantig fot, höjd 18,5 cm, Erik Fleming för GAB 1955.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,42 ctv, ca TCR-CR/VS2-SI2, stift, vikt 1,8 g.
RING, 14K rodierat guld, diamanter, bruna diamanter och svarta diamanter, ca 0,60ctv, stl 18 mm, vikt 4,6 g.
ENSTENSRING, 18K guld/rodierat guld, briljant ca 0,65 ct, ca LB/P1, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,44 ctv, ca W-TCR/VS2-SI1, stift, vikt 1,8 g.
KEDJA/HÄNGE, RING, sterling silver, spektrolit, stl 17,75 mm, längd 41,5 cm, Kalevala.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, briljant ca 0,82 ct, ca TW-W/P1, kedjans längd 44,5 cm, vikt 3,1 g, inneslutningar når ytan, nagg i rondist och i bordets fasettkant samt i paviljong.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,92 ctv, ca TCR/SI2-P, inneslutning når ytan, stift, vikt 1,8 g.