Avslutad | Moderna – Lördag 17 april 2010
GRÄDDKANNA, silver, CG Hallberg 1952, rakt vidgande på slät fotring, vikt 152,3 g, höjd 8,5 cm.
COLLIER, ca 21K guld, briljant ca 0,41 ct, ca W/VS, 6 mindre briljanter ca 0,12 ctv, ca W/P, längd 42 cm, vikt 5,6 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 112 brilja- nter, 76 baguetter, ca 3,50 ctv, ca TW-TCR/SI-P, några diamanter skadade, vikt 25,4 g, öppningsbart, 6 cm i diameter.
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K vitguld, blå safir ca 1,80 ct, 6 briljanter ca 0,13 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
Silver Vas
VAS, silver, femkantig, uppåt avsmalnande, Borgila 1979, höjd 16,2 cm, diameter (mynning) 3,5 cm, vikt 133 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW(G)/VS-SI, stift, vikt 1,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,62 ctv, ca TW(G)/SI, stift, vikt 1,1 g.
SKÅL, silver, skogssceneri i relief, U Erälampi Riihimäki, Finland 1962, på tre fötter, vikt 178,7 g.
SKÅL, silver, förgyllning, blomdekor i svart, vit och röd emalj, St Petersburg 1960, diameter 11,3 cm, höjd 4,8 cm.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 47 briljanter ca 6,85 ctv, ca TW-W/SI-P1, längd 18,2 cm, vikt 12,2 g.
SKÅL, silver, kvadratisk form, på fyra kulfötter, reliefåsar, Ungern ca 1930-tal, 15 x 15 cm, höjd 3 cm, vikt 85,4 g.
VINBÄGARE, silver, invändig förgyllning, hamrad yta, handslagen, bukig, Inger Robbert, Trosa 1970.
BÄGARE/VAS, silver, graverad växtdekor, höjd 13 cm, B Hertz, Stockholm ca 1910, Jugend.