Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 4 mars 2010
Klockor Festina
FESTINA, kronograf, midsize, 34 mm, Boett nr. 6581, stål, quartz, mineralglas, dag, datum, alarm mm, originallänk, viklås, ca 2000.
Klockor Atlantic
ATLANTIC, herrur, 34,5 mm, Cal AS 1382 N, Boett nr. 50741, stål, automatisk, plexiglas, gångreservsindikator, skadad urtavla, defekt, ca 1955, metallänk ej original.
CHAR. STONE, Liverpool, fickur, 52 mm, silver, spindelgång, skadad urtavla, visare saknas, ytterboett, 60 mm, skadad, ca 1820.
Klocktillbehör Fickur
2 URVERK, med spindelgång, går ej, 1800-tal, J Stephens No 1810, Mason Y Foreman S Petersbourg No 140, skadad urtavla.
Klockor Atlantic
ATLANTIC, Världsmästarur, Jet Super, herrur, 36 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
CERTINA, damur, 24 x 20 mm, Cal 13-20, Ref nr. 0810.301, Boett nr. 276589, 18K guld, manuell, safirglas, läderband, ca 1965.
Klockor Storm
STORM, herrur, 40 mm, stål, quartz, mineralglas, dag, datum, originallänk ca 2005, box.
Klockor Glycine
GLYCINE, herrur, 37,5 mm, Ref nr. 3561, bicolour, quartz, safirglas, datum, läderband, ca 2005, box, ytterkartong.
Klockor Casio
CASIO, G-Shock, Boett nr. 1597 DW-003, herrur, 44 mm, plast, metall, digital, quartz, textilband, ca 2005.
CERTINA, damur, 22,5 mm, bicolour, quartz, mineralglas, datum, originallänk, viklås, ca 1995.
Klockor Atlantic
ATLANTIC, herrur, 22,5 x 31 (39) mm, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1935.
Klockor Swatch
SWATCH, POP, Special, Feathers, Ref nr. PMZ 105, damur, plast, 32 mm, quartz, plexiglas, ytterboett (52 mm) i plast med fjädrar, tygband, ca 1997. Designad av Rudolph Mosshammer, limiterad och numrerad upplaga Nr. 11253/19999.