Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 4 mars 2010
MORMORSUR, 39,5 mm, Boett nr. 25776, silver, cylindergång, nyckeldragare, skadad urtavla, glas saknas, defekt, nyckel, ca 1880.
OMEGA, fickur, 49 mm, Cal 38,5L.T1, Serie nr. 8277695, Boett nr. 9087389, silver (Boliden), ankargång, skadad urtavla, bucklor, monogram, ca 1935.
Klockor Cyma
CYMA, Navystar, Cal ETA, Ref nr. 111100, Boett nr. 114.100.54, herrur, 28 x 34 mm, bicolour, quartz, mineralglas, datum, defekt, integrerad originallänk, längd 178 mm, cert, 1983, box..
CERTINA, Cal 13-20, Ref nr. 0809 231, Boett nr. 219294, damur, 16 mm, 14K guld, manuell, färgat safirglas, skadad urtavla, textilband, ca 1965.
OMEGA, Seamaster, Cal 552, Serie nr. 18296832, Ref nr. 14745, Boett nr. 14745 1 SC, herrur, 34,4 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, krona + axel saknas, defekt, gravyr, ca 1961, metallänk ej original.
Klockor Zodiac
ZODIAC, herrur, 35 mm, Ref nr. 722-920, Boett nr. 1444013, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1962.
TISSOT, Antimagnetique, Cal P.C 27, Serie nr. 1467887, Ref nr. 6072-1, herrur, 31 mm, stål, manuell, plexiglas liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, ca 1945.
CERTINA, herrur, 33,5 mm, Ref nr. 81101, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1950.
CERTINA, 3 st. herrur, automatiska, skadade urtavlor, 1960-tal.
Visa varaKlockor Alpina
ALPINA, herrur, 34 mm, Cal 598R, Boett nr. 241176, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
6 HERRUR, mekaniska, fungerar, skadade. President, Bison, Olympia, Eljo, Atlantic, Leijona.
9 DAMUR, skadade, defekta, vissa fungerar. Eterna, GavleLady, Astra Certina, Dugena, Candino, mm