Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 4 mars 2010
Klockor Fortis
FORTIS, Performance, Cal ETA 2452, Ref nr. 6061B, Boett nr. 566285, herrur, 34 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad uratvla, ca 1960.
TECHNOS, BIRKA, Alarm, herrur, 33 mm, vitmetall, manuell, alarm, skadad urtavla, skadad boett, ca 1955.
ARMBANDSUR, 36,5 mm, Boett nr. 42730, ombyggt från mormorsur, silver, ankargång, defekt, ca 1914.
OMEGA, damur, 19 mm, Cal 620, Serie nr. 20538381, Ref nr. BD 511.0002, Boett nr. 511.002, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, ca 1963.
PERFECTA, fickur, 51,5 mm, Boett nr. 1301 70, silver, ankargång, nielloarbete, bucklor, ca 1910, fickurskedja i gulmetall.
OMEGA, De Ville, Cal 620, Serie nr. 31789205, Ref nr. JD 515.0014, Boett nr. 515.0014, damur, 30 mm, doublé (40 micron), manuell, plexiglas, ca 1969, metallänk ej original.
OMEGA, Seamaster, Cal 1360, Serie nr. 41107805, Ref nr. MD 596.0011, Boett nr. 596.0011, damur, 9.5 x 27 x 28 mm, doublé (20 micron), quartz, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1978.
Klocktillbehör Longines
LÄNKBIT, 1 st. till Longines Dolce Vita damur, stål, bredd 14 mm, inklusive skruv.
Klocktillbehör Verktyg
SVARV / ARBETSBÄNK, Bergeon, Dixi, urmakarsvarv, drivs med elmotor, EMI 220V, ingen funktionsgaranti, 2-delad arbetsbänk i trä med 4 lådor, 2 hurtschar med lådor, vissa skador. Skickas ej.
LONGINES, Abel Ashby Windsor Ont, fickur, 54,5 mm, Serie nr. 2455397, Boett nr. 148242, doublé (gold filled), ankargång, ca 1910.
Klocktillbehör Rolex
LÄNKBIT, 1 st. till Rolex damur Jubileelänk, stål, bredd 10 mm, inklusive skruv.
Klocktillbehör Breitling
LÄNKBIT, 1 st. till Breitling herrur Pilotlänk, stål, bredd 18 mm, inklusive skruv.
Klocktillbehör Breitling
LÄNKBIT, 1 st. till Breitling herrur Pilotlänk, stål, bredd 20 mm, inklusive skruv.
Klockor Skagen
SKAGEN, Denmark, Ref nr. 4546GSC, damur, 23 x 23 mm, bicolour, quartz, mineralglas, integrerad originallänk, originalspänne, box, ytterkartong.