Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 4 mars 2010
Klockor Zodiac
ZODIAC, Spacetronic, Cal 91, Ref nr. 912 900, herrur, 36 mm, stål, electronic (dynotron), plexiglas, datum, glasbaksida, går ej, läderband, originalspänne, ca 1970.
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, Cal 3000, Serie nr. 729526, Ref nr. 279, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1950.
Klockor Swatch
SWATCH, Irony Retrograde, Serious Affair, Ref nr. YRG400, kronograf, herrur, 41,5 mm, doublé, quartz, safirglas, datum, integrerat läderband, originalspänne, ca 2008.
CERTINA, Elegance, Ref nr. 260.1154.42, Boett nr. TKQ-BC-16095, herrur, 38 mm, stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, längd 185-194 mm, ca 2005.
Klockor Swatch
SWATCH, Irony, Cal ETA 2842, Noir De Noir, Ref nr. YAS402, herrur, 37,4 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, glasbaksida, integrerat läderband, originalspänne, ca 1999.
CERTINA, herrur, 36 mm, Cal K.F.324, Ref nr. 8720-1, Boett nr. 1826958, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, metallänk ej original, ca 1958.
ARMBANDSUR, 33 mm, ombyggd från mormorsur, Boett nr. 42056, 18K guld, cylindergång, skadad urtavla, motiv, bucklor, ca 1900.
Klockor Lemania
LEMANIA, damur, Cal 88, Boett nr. 266, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1955, metallänk ej original.
8 HERRUR, elektroniska, skadade går ej / defekta. Casio Seiko, Inex, Calypsy, HiTech, mm.
8 ARMBANDSUR, skadade, defekta, Continental, Reusser, Kano, Comfort, Lewa, Memoria, mm.
Klockor Oris
4 ORIS, väckarur, mekaniska, 1 defekt, 1 saknar uppdragsnyckel för alarm, vissa skador.
DIVERSE UR, Skeppsur, Marpro, mekaniskt, defekt, 2 fickur, silver, defekta, 1 stoppur, Sportex, defekt 3 boetter.
CERTINA, Electronic HZ4, Cal 28-351, herrur, 37 mm, stål, dynotron, plexiglas, datum, defekt, ca 1970, metallänk ej original.
CERTINA, DS-2, Cal 25-651, herrur, 38 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, ca 1975, metallänk ej original.
Klockor Citizen
CITIZEN, herrur, 37 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, perlonband, ca 1975.
INEX, herrur, 33,5 mm, stål, manuell, plexiglas, datum, liten sekundvisare, läderband, ca 1970.