Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april 2010
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad diamant ca 0,51 ct, ca Cape(M)/VVS2, 6 briljanter ca 0,21 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g.
HÄNGE, 18K vitguld, briljant ca 0,20 ct, 12 briljanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, vikt 2,9 g.
KEDJA, 18K guld, ihålig pansarlänk, ett antal vitguldslänkar, längd 42 cm, vikt 46.5 g, Italien ca 1980.
RING, 18K, vitguld vikt 4.7 g briljant ca 0.70 ct gammalslipad ca Tcr/P2 kantskador stl. 17 3/4
Silver Kaffeservis
GRÄDKANNA, SOCKERSKÅL, BRICKA, silver, invändigt förgyllda, total vikt 311 g, GEWE 1962-63.