Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april 2010
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,28 ctv ca W/P, 3 stenar skadade, vikt 2 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K rodierat guld, 2 briljanter, ca 1,40 ctv, ca TW(F)/SI1-SI2, vikt 2,2 g, stift, 1 sten rörlig i fattningen, hög fattning.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 46 briljanter, ca 7,82 ctv, ca W/SI, längd 18 cm, vikt 16,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 55 briljanter, ca 5,50 ctv, ca TW/VS, längd 17 cm, vikt 13,7 g, 7 skadade, 3 nagg.
RING, 18K vitguld, 1 briljant ca 2,08 ct, ca TW(F)/SI1, 10 briljanter ca 0,13 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 8 mm, 6 briljanter ca 0,06 ctv, vikt 7,1 g, clips.
COLLIER, 18K vitguld, odlad pärla ca 9,5 mm, 19 briljanter ca 0,65 ctv, W(H)/SI, en sten skadad, vikt 24,0 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K vitguld, briljant 0,30 ct enligt gravyr, ca TW/VS, längd 44 cm, vikt 6 g svensk.
RING, 18K vitguld, 7 diamanter varav 6 briljanter, 1 gammalslipad diamant totalt ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 4 g.
ENSTENSRING, 14K guld, briljant ca 1,00 ct, ca LB/SI2, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,32 ct enligt gravyr, ca Wesselton, skada på kulett och paviljong, skador och nagg på rondist, stl 16,25 mm, vikt 2 g.
RING, 18K guld, 3 mediumslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/SI, natural i kronan på en diamant, stl 19,75 mm, vikt 2,9 g, buckla i skenan.
ENSTENSRING, 23/18K guld/vitguld, briljant ca 0,60 ct, ca W-TCr(H-I)VS1, stl ca 17 mm, vikt 4,3 g, gravyr.
BROSCH, 18K guld, turkoser (3 skadade), rosenstenar, svart emalj, odlad pärla, vikt 9,8 g, stämplad Paris (Frankrike) 1847-1919, svensk importstämpel.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,17 ct enligt gravyr, ca TW/SI, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g.