Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 4 februari 2010
FICKUR, 50 mm, Boett nr. 211553, silver, ankargång, skadad urtavla, bygel saknas, bucklor, ca 1930.
MORMORSUR, 34 mm, Boett nr. 725708/3, silver, ankargång, monogram, skadad urtavla, bucklor, defekt, ca 1920.
OMEGA, damur, 20 mm, Cal 245, Serie nr. 17958820, Ref nr. BK 11042?, Boett nr. 11042-1, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, metallänk ej original, ca 1960.
Klockor Väckarur
VÄCKARUR, 43,5 mm, gulmetall, quartz, alarm, reseetui i läder, instruktionsblad, ca 1990, box.
FAVRE LEUBA, Genève, damur, 12 x 36 mm, Boett nr. 48721 150, doublé, plexiglas, skadad urtavla, defekt, stel armlänk, stenar/strass, ca 1960.
Klocktillbehör Fickur
FICKURSKEDJOR, 2 st. silver, svenska stämplar, 1879, vikt 21,5 g, 1 kedja defekt.
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, 35 mm, Cal 3000, Serie nr. 1200541, Ref nr. 920 A, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1959.
Klockor Lemania
LEMANIA, herrur, 33,5 mm, Cal 3000, Serie nr. 635890, Ref nr. 203-9, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, läderband, ca 1953.
Klockor Väggur
VÄGGUR, 92 x 34 x 16 cm, Elektroniskt styrur med mekaniskt pendelverk, trä, dagvisning, drivs med elkabel, skadad urtavla, ingen funktionsgaranti, ca 1960, skickas ej.
Klocktillbehör Böcker
32 FOTOKOPIOR, och 6 kataloger (andra upplagan) från Svenska Ur-Utställningen i Stockholm 1902, samt 20 dubletter, 6 uppklistrade på pappskivor, förteckningen författad av John G. Linderoth.
LONGINES, herrur, 25 x 32 mm, Cal 10 86N, Serie nr. 4862291, vitmetall, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, urtavla ej original (renoverad), skadad urtavla, skadad boett, Boett signerad Schmoll Swiss, läderband, ca 1928.
Klocktillbehör Omega
TAVLA, Serigrafi (screentryck), "Omega Constellation", av Anders Österlin (1926-), med ram, 522 x 805 mm, ca 1986.
OMEGA, damur, 19 mm, Cal R 13.5, Serie nr. 9323196, Boett nr. 10067990, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, formverk, ca 1942, metallänk ej original.
Klockor Glashütte
GLASHÜTTE, herrur, 36 mm, Cal 70.1, Serie nr. 76785, Boett nr. 307070, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, skadad boett, läderband, ca 1970.