Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 4 februari 2010
Klocktillbehör Övriga klockor
RESERVDELAR, sorterade i lådor. Balansaxlar, fjädrar, spiraler, ställaxlar, lager, tirettfjädrar, diverse verkdelar, skickas ej.
Klocktillbehör Övriga klockor
DIVERSE, isärplockade klockor, reservdelar, kompletta balanser (ETA, AS, FHF), mm i träbox, skickas ej.
Klocktillbehör Boxar och etuier
BOX, till fickur, signerad, A.B. Nordiska Kompaniet Uravdelningen Stockholm.
3 BOXAR, till fickur, Josef Edvall & Co Örebro, Ur & Guldsmedsaffären Karlskrona, N. Holmkvist Stockholm.
Klocktillbehör Övriga klockor
DIVERSE, isärplockade urverk, från mormorsur och fickur, samt urtavlor till dito.
OMEGA, fickur, 49 mm, Serie nr. 6362706, Boett nr. 7270758, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, glas sitter löst, bucklor ca 1925.
Klockor Doxa
DOXA, herrur, 37 mm, Cal 1 (12´´´), Boett nr. 5132210, stål, manuell, plexiglas (sitter löst), liten sekundvisare, skadad urtavla, defekt, skadad boett, ca 1942.
HELVETIA, herrur, 32 mm, Cal 82A, doublé, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, skadad boett, ca 1950, metallänk ej original.