Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 4 februari 2010
OBREY, damur, 22 x 30 mm, silver, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, integrerad länk, längd 155 mm, totalvikt 90,2 gram, ca 1975.
MICKEY MOUSE, herrur, 31,5 mm, Cal 2640D, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1970.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, Chronometer, Cal 1412 U, Serie nr. 4523317, Boett nr. 4455378, herrur, 34,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, ca 1960, metallänk ej original.
Klocktillbehör Fickur
3 URVERK, Engelska med spindelgång, skadade urtavlor, går ej, 1800-tal. Sam Deacon No 3512 Barton, R Brookhouse No 1264 Barton, Wm Holt No 51 Wigan.
Klocktillbehör Fickur
3 URVERK, Engelska med spindelgång, skadade urtavlor, går ej, 1800-tal. Rob t Ovingham No 41449 London, Jos h Smith No 134 London, Jn o Clarke No 35 Beth Green Road London.
Klocktillbehör Fickur
3 URVERK, Engelska med spindelgång, skadade urtavlor, går ej, 1800-tal. G Graham o 600 London, Geo Beefeild No 14895 London, Smith Alfreton No A105.
Klocktillbehör Fickur
3 URVERK, Engelska med spindelgång, dammkupor, skadade urtavlor, går ej, 1800-tal. Barraud No 161 Cornhill London, Fowler No 8111 Leeds, Cha s Haley No 1060 London.
Klocktillbehör Fickur
3 URVERK, Engelska med spindelgång, går ej, 1800-tal. Edw Cowling No 8014 Richmond, W m Giscaro No 815 Ely, W m Wallace No 5783 London.
Klocktillbehör Waltham
1 URVERK till Waltham fickur, 34,5 mm, Serie nr. 13839890, 15 stenar, går ej, skadad urtavla.
FICKUR, 5 st. vitmetall, ankargång, skadade urtalvor, delar saknas, defekta, läderpåsar.
FICKUR, 5 st. vitmetall, ankargång, skadade urtavlor, delar saknas, bucklor, defekta, 1 st. fodral i vitmetall.
FICKUR, 5 st. silver, ankargång, skadade urtavlor, bucklor, defekta, 3 st. läderpåsar.
MORMORSUR / HÄNGUR, 3 st. 2 st silver, cylindergång, skadade urtavlor, bucklor, defekta, 1 Hängur gulmetall, defekt, kedja.
LEIJONA, herrur, stål, manuell, plexiglas, liten sekund- visare, skadad urtavla, läderband, ca 1960.