121 - 140 av 471
1...678...24 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 februari 2010

Klubbad för

BROSCH/HÄNGE/KLOCKA, silver och markasiter, vikt 19,9 g, bucklor på baksidan av boetten, manuell urverk, urtavlan signerad Migo, plexiglas, skadad urtavla, ca 1935.

650 kr

Utrop: 575 kr

HÄNGE, 18K guld, 4 färgstenar, bla ametist, akvamarin, citrin, vikt 1,9 g.

600 kr

Utrop: 700 kr

COLLIER, 14K guld/vitguld, platina på översidan av fattningarna, 10 gammalslipade diamanter, ca 1,00 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, längd 42 cm, 1 skadad sten, vikt 5,5 g.

7 800 kr

Utrop: 5 700 kr

BROSCHNÅL, 14K guld, platina, gammalslipad diamant ca 0,19 ct, ca TCr/SI, vikt 4,9 g.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, längd 20 cm, vikt 93 g, säkerhetskedja.

Utrop: 21 000 kr

ARMRING, 18K guld, delvis rodierat guld, 18 briljanter ca 1,44 ctv, ca W-TCR/P, en skadad, vikt 14,7 g.

Utrop: 7 900 kr

5 SILVERSMYCKEN, 2 broscher i silver med markasiter (svensk importstämplar), 1 brosch i silver, delvis förgyllt, med markasiter och pärlor (stämplad Sterling, Germany), 1 brosch i silver med blå sten (Stockholm 1953), 1 par örhängen i silver och paste (svensk importstämpel).

500 kr

Utrop: 600 kr

BROSCH, 18K guld, 5 pärlor ca 4,5 mm, vikt 6,7 g, Stockholm 1946.

Utrop: 1 500 kr

HÄNGE, metall, granater.

Utrop: 600 kr

SIGILLRING, 18K guld, heliotrop, stl 18 mm, vikt 2,8 g, Sverige, stenen är snedställd i fattningen, lagning, hål i guldet.

Utrop: 550 kr

Smycken Nål

NÅL, metall, mosaik.

Utrop: 600 kr

VÄSKA, silver med blomstergravyr, Henry Williams Ltd, Birmingham 1918, vikt 102,4 g, små bucklor på båda sidor

1 500 kr

Utrop: 1 200 kr

DOSA, silver, Danmark, Christian F. Heise 1904-1937, gravyr på locket "M.E", vikt 15,3 g

300 kr

Utrop: 400 kr

COLLIER, vit korall, doserat

275 kr

Utrop: 300 kr

Smycken Medaljong

MEDALJONG, silver, Adie & Lovekin, Birmingham 1883, vikt 9,5 g

400 kr

Utrop: 300 kr

MATSILVER, modell Gammal Fransk, 6 delar, 2 bordsgafflar, 2 bordsknivar, 2 bordsskedar.

1 300 kr

Utrop: 1 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 odlade pärlor, 6 mm, 4 åttkanslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, vikt 2,7 g, krokmekanism.

1 500 kr

Utrop: 900 kr

GRANATSMYCKEN, armband, örhängen, ring, förgyllt silver och silver med granater, längd 20 cm, stl 16 mm, vikt 31,5 g.

500 kr

Utrop: 600 kr

GRANATCOLLIER, förgylld metall, granater, längd 42,5 cm.

Utrop: 1 000 kr

SERVERINGSBESTICK, 5 delar; druvsax, kaktång, sockertång, 2 serveringsskedar, vikt totalt 135,3 g.

Utrop: 900 kr