Avslutad | Klassiska – Lördag 27 februari 2010
BROSCH/HÄNGE/KLOCKA, silver och markasiter, vikt 19,9 g, bucklor på baksidan av boetten, manuell urverk, urtavlan signerad Migo, plexiglas, skadad urtavla, ca 1935.
COLLIER, 14K guld/vitguld, platina på översidan av fattningarna, 10 gammalslipade diamanter, ca 1,00 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, längd 42 cm, 1 skadad sten, vikt 5,5 g.
BROSCHNÅL, 14K guld, platina, gammalslipad diamant ca 0,19 ct, ca TCr/SI, vikt 4,9 g.
ARMRING, 18K guld, delvis rodierat guld, 18 briljanter ca 1,44 ctv, ca W-TCR/P, en skadad, vikt 14,7 g.
5 SILVERSMYCKEN, 2 broscher i silver med markasiter (svensk importstämplar), 1 brosch i silver, delvis förgyllt, med markasiter och pärlor (stämplad Sterling, Germany), 1 brosch i silver med blå sten (Stockholm 1953), 1 par örhängen i silver och paste (svensk importstämpel).
SIGILLRING, 18K guld, heliotrop, stl 18 mm, vikt 2,8 g, Sverige, stenen är snedställd i fattningen, lagning, hål i guldet.
VÄSKA, silver med blomstergravyr, Henry Williams Ltd, Birmingham 1918, vikt 102,4 g, små bucklor på båda sidor
DOSA, silver, Danmark, Christian F. Heise 1904-1937, gravyr på locket "M.E", vikt 15,3 g
MATSILVER, modell Gammal Fransk, 6 delar, 2 bordsgafflar, 2 bordsknivar, 2 bordsskedar.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, 2 odlade pärlor, 6 mm, 4 åttkanslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, vikt 2,7 g, krokmekanism.
GRANATSMYCKEN, armband, örhängen, ring, förgyllt silver och silver med granater, längd 20 cm, stl 16 mm, vikt 31,5 g.