Avslutad | Klassiska – Lördag 27 februari 2010
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 1,12ctv, ca TCR-CR/VS2, stift, vikt 1,9 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,92 ctv, ca W-TCR/VS, stift, vikt 1,5 g.
RING, platina, droppslipad diamant ca 1,16 ct, ca River(F)/VS1, droppslipad blå safir ca 1,60 ct, nagg i rondist, 20 briljanter ca 0,70 ctv, ca TW/VS, stl ca 17,5 mm, inre ringskena, vikt 9,5 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad gul diamant 0,63 ct, " Natural Fancy Vivid Yellow", IGI report nr F5F38864, /P1, briljanter ca 0,50ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,4 g.
Ädelstenar Turmaliner
ROSA TURMALIN, rubellit, droppslipad, 2,71 ct, 11,96 x 8,33 x 4,57 mm, oinfattad.
HÄNGE, 18K vitguld, smaragd ca 10 ct (inneslutningar som når ytan), 31 åttkantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/VS, vikt 7,6 g, saknar kedja (behöver lödas fast).