Avslutad | Klassiska – Lördag 27 februari 2010
ALLIANSRING, 18K vitguld, 3 åttkantslipade diamanter 0,03 ctv, vikt 2.6 g, stl 16,5 mm, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 6,5 mm, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, vikt 2,9 g, längd 1,4 cm, stift.
PARFYMFLASKA, silver, invändig förgyllning, pressad dekor av blad och fåglar, öppningsbar i sida och lock, glasflaska med skruvkork i silver, vikt 38,5 g, skador i form av hål på en sida, England.
SNUSDOSA, silver, invändig förgyllning, graverad blomdekor på locket, 8,2 x 4,3 x 2 cm, vikt 96,9 g, Tranås 1930.
Accessoarer Tändare
TÄNDARE, Dunhill, doublé, "Rollagas", (defekt, ingen funktionsgaranti), instruktionsbok, originaletui, från 1969.
ARMBAND, 18K guld, x-länk, längd 20 cm, bredd 1 cm, vikt 38,8 g, en säkerhetsåtta saknas.
ARMBAND, 18K guld, odlade pärlor 6,5-7 mm, längd ca 18 cm, bredd 1,5 cm, vikt 34,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 3,25 - 7,25 mm, lås i 18K vitguld med vit safir, längd 52 cm.
BRILJANTRING, 18K guld, 6 diamanter (5 briljant- och 1 mediumslipad) ca 0,60 ctv, ca W/VS-P, stl 18,75 mm, vikt 8,1 g, nagg på 1 sten.
ENSTENSRING, platina, mediumslipad diamant ca 0,47 ct, ca TW/VS, stl 18,75 mm, vikt 1,9 g, Hallbergs 1946.