Avslutad | Klassiska – Lördag 27 februari 2010
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljant 0,60 ct enligt gravyr, ca W/VS2, natural, stl 16,5 mm, vikt 5 g, gravyr, Stockholm 2003.
GRÄDDKANNA, SOCKERSKÅL, 12 KAFFESKEDAR, DRUVSAX, vikt 323 g, svenska stämplar/importstämplar.
HÄNGE, i form av ängel, 18K guld/rodierat guld, 12 briljanter ca 0,06 ctv, ca W/SI, vikt 3 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g.
KEDJA/HÄNGE, 18K guld, rubin, 10 briljanter ca 0,10 ctv, ca TCr/VS-SI, längd 44 cm, vikt 4,5 g.
RING, 18K vitguld, 8 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, 1 skadad, 3 med skadade kuletter, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g.
BÄLTE, silver, nielloarbete, längd ca 75 cm, vikt 208,9 g, lagning i dolken som fäster bältet, sent 1800-tal, Ryssland.
ARMBAND, silver, turkoser, längd 18 cm, vikt 13,3 g, nielloarbete, slutet av 1800-talet, S:t Petersburg.
COLLIER, ARMBAND, silver, malakitkulor, längd ca 120 / 18 cm, total vikt 243,4 g, skador på malakitkulorna.
SPÄNNE, silver, nielloarbete, fästes med dolk, vikt 42,1 g, sent 1800-tal, S:t Petersburg.