241 - 260 av 471
1...121314...24 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 februari 2010

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljant 0,60 ct enligt gravyr, ca W/VS2, natural, stl 16,5 mm, vikt 5 g, gravyr, Stockholm 2003.

Utrop: 12 500 kr

COLLIER, ÖRHÄNGEN, 18K 3-färgat guld, längd 42 cm, stift, total vikt 15,8 g.

Utrop: 5 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 mabépärlor, stift/clips, vikt 4,6 g.

2 100 kr

Utrop: 1 400 kr

ARMBAND, 18K guld, x-länk, längd 19,5 cm, vikt 21,6 g.

Utrop: 5 200 kr

COLLIER, 18K guld, doserad bismarklänk, längd 42,5 cm, vikt 24,1 g.

5 000 kr

Utrop: 5 800 kr

GRÄDDKANNA, SOCKERSKÅL, 12 KAFFESKEDAR, DRUVSAX, vikt 323 g, svenska stämplar/importstämplar.

Utrop: 1 500 kr

HÄNGE, i form av ängel, 18K guld/rodierat guld, 12 briljanter ca 0,06 ctv, ca W/SI, vikt 3 g.

1 000 kr

Utrop: 1 150 kr

PÄRLCOLLIER, 18K, Ole Lyngaard lås, 47 pärlor, japanska 7.5 mm L = 42 cm

Utrop: 4 400 kr

PÄRLCOLLIER, lås 14 K, odlade japanska 86 pärlor 6.4 mm L= 55 cm

Utrop: 2 300 kr

RING, 18K guld, ca 245 briljanter, ca 4,30 ctv ca W/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 25,7 g.

Utrop: 26 300 kr

PÄRLCOLLIER, lås 14K, odlade japanska 59 st 6.5 mm L= 45 cm

Utrop: 1 200 kr

ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljanter ca 0,50 ctv, ca W-TCr/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,8 g.

Utrop: 3 400 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K guld, rubin, 10 briljanter ca 0,10 ctv, ca TCr/VS-SI, längd 44 cm, vikt 4,5 g.

1 600 kr

Utrop: 1 700 kr

RING, 18K vitguld, 8 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, 1 skadad, 3 med skadade kuletter, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g.

Utrop: 2 000 kr

BÄLTE, silver, nielloarbete, längd ca 75 cm, vikt 208,9 g, lagning i dolken som fäster bältet, sent 1800-tal, Ryssland.

1 300 kr

Utrop: 1 500 kr

ARMBAND, silver, turkoser, längd 18 cm, vikt 13,3 g, nielloarbete, slutet av 1800-talet, S:t Petersburg.

1 500 kr

Utrop: 475 kr

COLLIER, ARMBAND, silver, malakitkulor, längd ca 120 / 18 cm, total vikt 243,4 g, skador på malakitkulorna.

1 400 kr

Utrop: 700 kr

SPÄNNE, silver, nielloarbete, fästes med dolk, vikt 42,1 g, sent 1800-tal, S:t Petersburg.

550 kr

Utrop: 350 kr

KEDJA, 18K guld, pansarlänk, längd 51,5 cm, vikt 177,2 g, Balestra.

35 000 kr

Utrop: 38 000 kr

COLLIER, 18K guld, längd 45 cm, vikt 36,9 g.

Utrop: 9 000 kr