Avslutad | Klassiska – Lördag 30 januari 2010
2 MOCCAKOPPAR MED FAT, silver, med förgyllning, graverad dekor, höjd 5 cm, Tyskland 1900-talets början, vikt totalt 97,8 g.
RING, 18K vitguld, 40 prinsess- och 64 briljantslipade diamanter ca 2,75 ctv, ca TW-W/VS + TCr/VS-SI, stl 17, vikt 7,0 g.
Silver Etui
SKRIN, silver, med träinsats, rektangulärt 14,2 x 9,3 x 5, K Andersson 1919, vikt 580 g.
Visa varaSilver Skål
2 SKÅLAR, silver, genombruten dekor, en med reliefdekor med puttimotiv, JL Hultbom Stockholm 1951 resp 1960, vikt totalt 142 g.
ENSTENSRING, 18K guld, delvis rodierat, briljant ca 0,20 ct ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g.
Smycken Safirring
RING, 18K guld, safir ca 0,45 ct, 6 briljanter ca 0,07 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 9,7 g.
Smycken Herring
HERRING, 18K guld, svart stjänsafir, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,06ctv, stl 18 mm, vikt 11,6 g.
COLLIER, 18K rodierat vitguld, 119 briljanter ca 1,80 ctv, ca W-TCa/SI-P, längd 42,5 cm, vikt 27 g.
ARMBAND, 18K rodierat vitguld, 68 briljanter ca 1,36 ctv, ca TCr/SI-P, längd 18 cm, vikt 14,5 g
HÄNGE/NYCKEL med vingar, 18K guld, 148 briljanter ca 1,48 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 6,4 x 5,7 cm, vikt 49,8 g.
RING, platina, 2 briljanter 0,52 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, vikt 3,3 g, ringskena defekt, Hallbergs 1950.
RING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS, stl 18,25, vikt 3,0 g, tillv i Göteborg 1953.