Avslutad | Klassiska – Lördag 30 januari 2010
RING, 18K guld, rodierat, 77 briljanter ca 1,50ctv ca TW-W/VS-SI, ett par stenar P, vikt 11,1 g, stl 17,25 mm.
BROSCH, 18K guld, orientalisk pärla, Guldvaru AB, Malmö 1946, vikt 10,9 g, fyra små sprickor.
COLLIER, 14/18K guld, rosenslipade diamanter och svart emalj, vikt 9 g, längd 47,5 cm. Cordellkedjan i 18K guld.
BROSCH, överdelen platina, 15 gammal- och antikslipade diamanter ca 2,85 ctv, ca TCr/SI, (minsta dia lite skadad), naturaler, vikt 3,2 g, ca 1850, etui.
COLLIER, silver med bergkristall 30 x 20 mm (mycket liten skada i ena hörnet), Stigbert för Engelbert 1943, längd 62 cm, vikt 31,3 g .
DAMUR, platina och 78 äldre åttkantslipade diamanter ca 1,17 ctv, ca sent 1920-tal, etui.
CARMOSÉRING, 18K guld, vattenopal, diamanter ca 0,35ctv, ca ca CR-CA/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 5,8 g
2 COLLIÉER, malakit och lapis lazuli, doserade 6,4 - 12,6 och 8,4 - 12,5 respektive, längd 50 och 45 cm respektive.
RING, 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,42 ctv, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 3,2 g., tillv i Stockholm.
DIVERSE SMYCKEN, 12 st, silver/vitmetall, diverse stenar, skadad pärla, 1 brosch saknar stenar.
MATSILVER, 13 delar, 5 gafflar och fem knivar i silver, 2 knivar och 1 gaffel i nysilver, pärlemorskaft, England, en lagning, bucklor, vikt 390 g.