Avslutad | Klassiska – Lördag 30 januari 2010
COLLIER, 4-radig, doserade ljusgröna jadekulor 5,3 - 10,0 mm, lås 18K guld/silver med rubiner och rosenstenar, längd 44 cm, vikt 172,9 g.
ARMBAND, 18K guld, x-länk, bredd 1,8 cm, längd 20,4 cm, vikt 32,5 g, Stockholm 1943.
RING, 18K guld, 3 briljanter ca 0,28ctv, ca TW/SI-P, stl 17 mm, vikt 2,6 g, svaga fattningar.
PÄRLCOLLIER, 2-radig, odlade pärlor, off-round, doserade 6,3-9,0 mm, längd 48,5 cm, guld/silverlås med gammalslipade diamanter (2 skadade).
SILVERSKRIN, engelsk, oval med blomma på locket, fyra fötter, blått tyg invändigt, Birmingham 1906.
PÄRLCOLLIER, odlade barocka pärlor, ca 8 mm, 18K guldlås med 6 mm odlad pärla längd 61 cm.
RUBINRING, 14K guld, 13 rubiner, inneslutningar som når ytan, 1 sten skadad, 12 åttkantslipade diamanter, ca 0,15 ctv, nagg på några stenar, stl 21,5 mm, vikt 10g.
RING, 18K vitguld, smaragd inneslutningar som når ytan, 8 briljanter 0,23 ctv enligt gravyr, ca TW/SI, stl 16,75, vikt 3 g, Svenska stämplar 1970.
6 SMYCKEN, silver, turkoser; 2 collier, 1 ring, 1 par örhängen, 1 armband, 1 hänge/kedja.