Avslutad | Moderna – Lördag 16 januari 2010
RING, 18K guld, 28 briljanter, 0,28 ctv, enligt gravyr, ca W/VS, vikt 4,8 g, stl 17,75 mm, gravyr, Engelbert 2003, orginalask.
BÄGARE, silver, vidgad fotring med dekor i relief, h 19 cm, CG Hallberg 1958, vikt 280,7 g.
BÄGARE/VAS, silver, hamrad yta, horisontella utbuktningar h 17,5 cm, vikt 217,9 g, jugend, GF Hallengren Malmö 1921.
8 PUNSCHBÄGARE, silver, invändig förgyllning, hamrad yta, h 5,5 cm, K&E Carlsson Göteborg 1970-tal.
ÖRHÄNGEN, sterling silver/guld, 2 briljanter ca 0,04 ctv, clips, vikt 14,8 g, svaga clips, From.
SLEV, silver, skopan med genombruten dekor, längd 37 cm, Axel Salomonsen Köpenhamn ca 1960, svensk importstämpel.
RING, 18K guld, sockertoppslipad rökkvarts, Bergkvara guld 1979, stl 16,25 mm, vikt 4 g.
HÄNGE, 18K guld, 2 briljanter ca 0,08 ctv, ca W-TCr/SI-P, nagg på en sten, längd 42 cm, vikt 4,2 g.
ARMRING, 14K guld/vitguld, briljant ca 0,18 ct, ca TW(G)/VS, öppningsbar, vikt 19,8 g.
RING, 18K guld, rubin, 32 baguetteslipade diamanter ca 1,55 ctv, ca W(H)/SI, stl 19 mm, vikt 15 g.
ENSTENSRING, 18K guld, delvis rodierat, briljant ca 0,20 ct ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g.