Avslutad | Moderna – Lördag 16 januari 2010
HÄNGE, silver, Efva Attling, modell "From here to eternity", total vikt 8 gram, längd 50 cm, orginalask
ARMBAND, 18K guld/silver, längd 19,5 cm, berlock med odlad south sea pärla, vikt 59,7 g.
2 BROSCHER & 1 RING silver, ametist, kalcedon, stl 14,75 mm, ring stämplad Liljedahl.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 romerska mynt, 2 droppslipade rubiner, clips, vikt 24,8 g, Bvlgari, orginaletui.
RING, 18K guld/platina, 3 briljanter 0,21 ctv, stl 13,5 mm, vikt 5,9 g, Lapponia "Spitsbergen".
COLLIER, 18K guld/platina, 4 briljanter 0,25 ctv, TW/VVS-VS, längd 40 cm, vikt 11,4 g.
ARMBAND, sterlingsilver, ring- & stavlänk, stavarnas längd 0,5 cm, längd 21 signerad Wiwen Nilsson, stämplad "AN", 1950-tal, låsdel ej orginal och ej i silver.
ARMBAND, sterling silver, längd 18 cm, vikt 56,8 g, Lapponia, design Zoltan Popovits "Sahara", påse.