Avslutad | Moderna – Lördag 16 januari 2010
ARMBAND, RING, silver och bärnsten, Grenna Guld & Silver 1991, stl 17,75 mm, vikt 42,8 g, en liten silverkula saknas på armbandet, nagg på ringens sten.
RING, sterling silver, ihålig, genombrutet mönster på insidan, troligtvis 1960-tal, stl 19 mm, vikt 21 g.
BROSCH, silver, smaragdslipad bergkristall 18 x 13 mm, Asa-Silver, Falkenberg 1955, vikt 12,8 g.
BROSCH, 18K guld, orientalisk pärla, Guldvaru AB, Malmö 1946, vikt 10,9 g, fyra små sprickor.
Visa varaSmycken Collier
COLLIER, sterling silver med bergkristall 23 x 18 mm, Wiwen Nilsson 1942, längd 56 cm, vikt 35,3 g.
KEDJA/HÄNGE, sterling silver, Efva Attling, med "biconvex lens" modell "Carpe Diem Monocle", längd 60 cm, orginalask.
HÄNGE/PANTER, 18K rodierat ljusgult guld, 48 briljanter ca 0,65 ctv, ca W/VS-SI, 15 safirer ca 1,80 ctv, 1 smaragd ca 0,50 ct, vikt 40,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,50 ct ca R/VS, stl 17 mm, vikt 6,2 g.
2 COLLIÉER, malakitkulor, doserade 7 - 15 mm, längd 56 cm, lapis lazuli 8 mm kulor, längd 46 cm, lås i vitmetall.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 prinsesslipade dia, ca 0,26 ctv, ca TCr/SI, vikt 0,6 g, skruvstift.