Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 3 december 2009
Klockor Mido
MIDO, Multifort, signerad "Türler", Extra Flat, herrur, 29, 5 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1945.
SEIKO, SQ 100, Ref nr. 6923.8010, Boett nr. 2N0105, herrur, 35 mm, stål, quartz, mineralglas, dag, datum, originallänk, viklås, ca 1985.
FICKUR, 47 mm, Boett nr. 57283, Boett signerad J.S, silver, cylindergång, häst motiv, ca 1895.
5 DAMUR, mekaniska, fungerar, vissa skador. Sarcar, Seiko, Juwel, Technos, Liga.
CERTINA, Silver Line, Ref nr. 827 3848 59, damur, 25 x 42 mm, sterling silver, manuell, plexiglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, ca 1975.
AVIA, fickur, 51 mm, Cal Landeron 2124, Boett nr. 1773212, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, bygel saknas, ca 1975.
TERRASSE, fickur, 50 mm, Boett nr. 793255, vitmetall, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1930.
TISSOT, PR 100, Ref nr. P660/760, herrur, 38 mm, stål, quartz, safirglas, datum, defekt, läderband, originalspänne, ca 2000, box.
CERTINA, DS Cascadeur, Ref nr. EOL 111.8020/8120.42, damur, 27 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 2000, box.
Klocktillbehör Eterna
LÄDERBAND, till Eterna herrur, brunt, 20 mm, krokodil, originalspänne vitmetall.