Avslutad | Lilla Klockor – Torsdag 3 december 2009
MOLNIJA, fickur, 52 mm, Cal 3602, Serie nr. 497005, vitmetall, ankargång, motiv (lokomotiv), ca 1970, kedja vitmetall, läderpåse.
FICKUR, 52 mm, ryskt, Cal 3602, Serie nr. 817658, vitmetall, ankargång, går ej, motiv (vargar), ca 1970.
FICKUR, 47,5 mm, ryskt, savonett, Boett nr. 257756, silver, ankargång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, motiv, ca 1890.
IWC, Schaffhausen. damur, 21 mm, Serie nr. 933219, Boett nr. 100453, 14K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, defekt, glas löst, ca 1920.
Klockor Enicar
ENICAR, Supertest, Rubirotor, herrur, 35 mm, Boett nr. 388753, doublé, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, ca 1965, metallänk ej original.
SEIKO, World Time, herrur, 41 mm, Cal 6117, Ref nr. 6117-6400, Boett nr. 431723, automatisk, plexiglas (skadat), datum, 24-timmarsvisning, skadad urtavla, metallänk ej original, ca 1970.
Klockor Lagonda
LAGONDA, Världsmästarur, herrur, 35 mm, vitmetall, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
Klockor Pulsar
PULSAR, kronograf, Ref nr. Y182-6400, Boett nr. 2D0952, herur, 41 mm, bicolour, quartz, går ej, mineralglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, ca 1995.
Klockor Chopard
L.U.C. fickur, 53 mm, Boett nr. 61177, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, bucklor, urtavlan ej signerad, ca 1895.
OMEGA, fickur, 51 mm, Serie nr. 4295500, Boett nr. 5099276, silver, ankargång, skadad urtavla, defekt, ca 1912.
SEIKO, SQ, Ref nr. 6122-8000, Boett nr. 270735, herrur, 34 mm, stål, quartz, hardlexglas, datum, defekt, ca 1980, metallänk, ej original.
SEIKO, 5, Ref nr. 7S26-0430, Boett nr. 292595, herrur, 36 mm, stål, automatisk, mineralglas, dag, datum, originallänk, viklås, ca 1975, box.
SEIKO, herrur, 38 mm, Ref nr. 7009-8140, Boett nr. 752143, stål, automatisk, mineralglas, dag, datum, originallänk, viklås, ca 1975.
SEIKO, Hi-Beat, Ref nr. 2206-7100, Boett nr. 712625, damur, 30 x 30 mm, doublé, automatisk, plexiglas, dag, datum, skadad boett, integrerad länk, viklås, ca 1970.