61 - 80 av 348
1...345...18 Gå till

Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 mars 2010

Klubbad för

COLLIER, 18K guld, vikt 13,8 g, längd 42,5 cm, Malmö 1925.

2 800 kr

Utrop: 3 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld, kuddslipad blå safir ca 3,40 ct, 16 briljanter ca 0,32 ctv, ca TW/SI, längd 18,5 cm, vikt 7,9 g, tillv av GD&Co i Malmö 1935.

Utrop: 12 000 kr

ARMRING, 14K guld, cabochonslipad ametist, 8 rosenstenar, skador, svart emalj, öppningsbart, invändig gravyr, vikt 43,4 g, antik.

8 000 kr

Utrop: 9 000 kr

BROSCH, 18K guld, 3 odlade halvpärlor, svart emalj, 8 hängande kedjor och 2 kläppar i filigranarbete, vikt 11,2 g, Malmö 1872.

Utrop: 2 800 kr

ARMBAND, 18K guld, 10 rader ärtlänk, lås med cabochonslipad rutilkvarts, längd 18 cm, Stigbert för Engelbert 1961, vikt 26,5 g.

Utrop: 6 500 kr

HÄNGE, 18K guld, ovalt fasetterad ametist, 22 orientaliska pärlor, vikt 6,7 g, svenska stämplar, antik, senare delar.

3 300 kr

Utrop: 3 200 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 3 briljanter ca 4,00 ctv (ca 1,70 ct och 2x ca 1,15 ct), ca TW-TCR /VS1-SI1, 30 mindre diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS (2 små diamanter med nagg i rondisten), längd 18,5 cm, vikt 13,1 g, tillverkad i Malmö 1938.

Utrop: 125 000 kr

RING, 18K, vitguld , "Piaget" Possession. 28 briljanter ca 1,12 ctv, caTW/VVS, gravyr, stl 16,75 mm, kvitto original, certifikat ref 34P8352

Utrop: 26 500 kr

BROSCH, 18K guld, platina, 7 gammalslipade diamanter ca 0,42 ctv, 39 rosenstenar, längd 7,5 cm, vikt 6,4 g, etui.

4 500 kr

Utrop: 4 900 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 15 briljanter 0,29 ctv ca TW(G)/VVS, vikt 23,7 g, längd 17,5 cm, "Happy diamonds", CHOPARD, ref 85/3527-20 serienr 2679160, cert, box.

19 200 kr

Utrop: 14 900 kr

BROSCH, 18K guld/silver, 19 gammalslipade diamanter ca 3,60 ctv, ca TW/VS-SI nagg, vikt 8,7 g.

Utrop: 21 000 kr

BROSCH, sterling silver, druvklase, Harald Nielsen nr 217B, Georg Jensen & Wendel.

2 500 kr

Utrop: 2 500 kr

Ädelstenar Smaragder

SMARAGD, 9,74 ct, smaragdslipad, tydliga inneslutningar.

Utrop: 19 500 kr

WIWEN NILSSON, COLLIER, silver, bergkristall, längd 59 cm, hängets längd 3 cm, 1941.(d)

14 000 kr

Utrop: 12 900 kr

RING, 18K vitguld, safir, briljanter 0,10 ctv, stl 15,5 mm, vikt 8,9 g, Georg Jensen nr 263.

6 000 kr

Utrop: 6 500 kr

RING, 18K vitguld, briljanter 0,74 ctv, ca TW/VS, vikt 10,4 g, stl 17 mm, ENGELBERT. En diamant lite skadad.

Utrop: 11 800 kr

BROSCH, WIWEN NILSSON, 18K guld, vit topas, liten skada på stenen, vikt 10,4 g, längd 6,6 cm, 1945 (d).

Utrop: 4 900 kr

BROSCH, 18K guld/platina, humla, rubinögon, safirer och 55 diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(G)/VS, några diamanter SI-P, vikt 5,4 g, ca 1950-tal.

11 000 kr

Utrop: 12 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 7,20 ctv ca River-TW/VS, blå safirer ca 1,70 ctv, längd 44 cm, vikt 44 g, svensk importstämpel, etui Carlman.

33 500 kr

Utrop: 35 000 kr

ANTIK BROSCH, 14K guld, 4 gammalslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW/SI (nagg), vikt 4,7 g, etui (James Robertson, 101 Princes St., Edinburgh), ca 1880.

Utrop: 4 500 kr