Avslutad | Exklusiva – Lördag 20 mars 2010
ARMBAND, 18K vitguld, kuddslipad blå safir ca 3,40 ct, 16 briljanter ca 0,32 ctv, ca TW/SI, längd 18,5 cm, vikt 7,9 g, tillv av GD&Co i Malmö 1935.
ARMRING, 14K guld, cabochonslipad ametist, 8 rosenstenar, skador, svart emalj, öppningsbart, invändig gravyr, vikt 43,4 g, antik.
BROSCH, 18K guld, 3 odlade halvpärlor, svart emalj, 8 hängande kedjor och 2 kläppar i filigranarbete, vikt 11,2 g, Malmö 1872.
ARMBAND, 18K guld, 10 rader ärtlänk, lås med cabochonslipad rutilkvarts, längd 18 cm, Stigbert för Engelbert 1961, vikt 26,5 g.
HÄNGE, 18K guld, ovalt fasetterad ametist, 22 orientaliska pärlor, vikt 6,7 g, svenska stämplar, antik, senare delar.
ARMBAND, 18K vitguld, 3 briljanter ca 4,00 ctv (ca 1,70 ct och 2x ca 1,15 ct), ca TW-TCR /VS1-SI1, 30 mindre diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS (2 små diamanter med nagg i rondisten), längd 18,5 cm, vikt 13,1 g, tillverkad i Malmö 1938.
RING, 18K, vitguld , "Piaget" Possession. 28 briljanter ca 1,12 ctv, caTW/VVS, gravyr, stl 16,75 mm, kvitto original, certifikat ref 34P8352
BROSCH, 18K guld, platina, 7 gammalslipade diamanter ca 0,42 ctv, 39 rosenstenar, längd 7,5 cm, vikt 6,4 g, etui.
ARMBAND, 18K vitguld, 15 briljanter 0,29 ctv ca TW(G)/VVS, vikt 23,7 g, längd 17,5 cm, "Happy diamonds", CHOPARD, ref 85/3527-20 serienr 2679160, cert, box.
BROSCH, 18K guld/silver, 19 gammalslipade diamanter ca 3,60 ctv, ca TW/VS-SI nagg, vikt 8,7 g.
WIWEN NILSSON, COLLIER, silver, bergkristall, längd 59 cm, hängets längd 3 cm, 1941.(d)
RING, 18K vitguld, safir, briljanter 0,10 ctv, stl 15,5 mm, vikt 8,9 g, Georg Jensen nr 263.
RING, 18K vitguld, briljanter 0,74 ctv, ca TW/VS, vikt 10,4 g, stl 17 mm, ENGELBERT. En diamant lite skadad.
BROSCH, WIWEN NILSSON, 18K guld, vit topas, liten skada på stenen, vikt 10,4 g, längd 6,6 cm, 1945 (d).
BROSCH, 18K guld/platina, humla, rubinögon, safirer och 55 diamanter ca 1,00 ctv, ca TW(G)/VS, några diamanter SI-P, vikt 5,4 g, ca 1950-tal.
COLLIER, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 7,20 ctv ca River-TW/VS, blå safirer ca 1,70 ctv, längd 44 cm, vikt 44 g, svensk importstämpel, etui Carlman.